AKTUALITA

Jaguar zostane vo svetovom šampionáte Formuly E do konca roku 2030

Výkon 804 koní nahradí doterajších 469!

Transformácia Jaguaru chystá veľkolepé novinky
Vydané Text: 

Jaguar zostane vo svetovom šampionáte Formuly E do konca roku 2030 s tým, že bude naďalej zrýchľovať vývoj svojej novej generácie elektrických cestných vozidiel.

Britská značka preteká v sérii elektrických jednomiestnych vozidiel od sezóny 2016-17 a tento víkend sa zúčastnila svojej 100. ceny ePrix v Monaku.

Jaguar získal vo Formule E 13 víťazstiev a momentálne vedie v pohári konštruktérov pre sezónu 2023-24.

Inzercia

Inzercia

Teraz sa zaviazal k nadchádzajúcim pravidlám Gen4 Formuly E, ktoré začnú v sezóne 2026-27 a budú platiť do 2029-30.

Bude pokračovať ako výrobca pohonných jednotiek aj so svojím továrenským tímom Jaguar TCS Racing.

 

Na prvú novinku sa môžeme tešiť už budúci rok. Zdroj: 1440sports.com

Jaguar sa bude v nasledujúcich rokoch pretransformovávať na prémiovú značku zameranú na elektrické vozidlá, pričom prvý z plánovanej počiatočnej rady troch modelov príde v roku 2025.

Zotrvanie vo Formuly E do konca roku 2030 mu preto poskytne platformu na zdôraznenie sily vlastnej technológie elektrických vozidiel a prezentáciu jeho pretransformovaného imidžu.

Jaguar dlhodobo tvrdí, že motoristický šport je užitočným skúšobným prostredím na vývoj nových technológií pre elektrické pohonné jednotky.

To zahŕňa prácu so spoločnosťou Wolfspeed na výrobe karbidu kremíka pre použitie v polovodičoch a so spoločnosťou Castrol na opätovné spracovanie použitého prevodového oleja na súťažné použitie.

Značka uviedla, že obe tieto technológie budú využívať jej elektromobily novej generácie.

 

Novinky sľubujú značne kvalitnejší výkon

Zatiaľ čo technické detaily sa stále dolaďujú, šéfovia Formuly E uviedli, že budúce autá Gen4 budú mať výkon 804 koní a až 939 koní brzdenej regenerácie, oproti 469 koní a 804 koní pre súčasné autá Gen3.

Podvozky budú opäť vyvíjané francúzskou spoločnosťou Spark Racing Technologies, zatiaľ čo talianska spoločnosť Podium Advanced Technologies nahradí WAE ako dodávateľa batérií.

Marelli bude pokračovať vo výrobe predných motorov, ktoré sa vo veľkej miere používajú na regeneráciu.

Výrobcovia môžu slobodne vyvíjať svoje vlastné zadné motory.

Jaguar je po Nissane druhým výrobcom, ktorý sa zaviazal k ére Gen4 Formuly E.

 

Zdroj: autocar.co.ukODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Športový crossover

  Predstavujeme CUPRA Formentor: Rodí sa ikona

 • Model Formentor vznikol ako prvý vlastný model značky Cupra. Pri prvom predstavení vyvolal rozruch a vzbudil veľký záujem, čím pomohol, že sa nová značka naplno presadila. Odvtedy sa Cupra zapísala do povedomia a Formentor si získal mnoho priaznivcov.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024