Na Slovensko prichádza nová diaľničná známka. Aká bude jej platnosť, a koľko bude stáť?

Na Slovensku si už čoskoro budeme môcť zakúpiť nový druh diaľničnej známky.

Podobnú úpravu legislatívy vyžaduje európska smernica.
Využijú ju najmä príležitostní vodiči.
Vydané  Text: 

Motoristi využívajúci slovenské diaľnice a rýchlostné cesty si aktuálne môžu zakúpiť hneď 4 druhy diaľničných známok. Platnosť týchto známok je 10 dní, 30 dní, 365 dní alebo jeden kalendárny rok. Avšak mnohí z nich si diaľničné známky kupujú len príležitostne, a tak im nezostáva nič iné, ako si vybrať tú desaťdňovú. To by sa však už čoskoro mohlo zmeniť. Ministerstvo dopravy totiž plánuje novinku. Diaľničná známka s platnosťou na jeden deň by sa tak už čoskoro mala stať realitou.

Vyžaduje to európska smernica

Samotné sprístupnenie diaľničnej známky s dennou platnosťou, okrem viacerých motoristov prechádzajúcich cez naše územie, predpisuje aj európska legislatíva. Smernica EÚ totiž požaduje, aby všetky členské štáty mali možnosť zakúpenia diaľničnej známky s najnižšou dobou platnosti na jeden kalendárny deň. Podobné kroky už skôr avizovali aj naši susedia z Rakúska a Česka.

VIDEO: Vodičke v Brne vybuchla na aute batéria počas dopravnej špičky. Pozor! Nešlo o elektromobil…

K dostupnosti a možnosti kúpy nového druhu diaľničnej známky sa vyjadril odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR. Vo svojom vyhlásení pre portál teraz.sk uvádza: „Aj táto diaľničná známka bude, rovnako ako ostatné, výlučne v elektronickej forme, a tiež bude dostupná pre všetkých, teda pre domácich aj zahraničných motoristov. Cenu určí ministerstvo dopravy po dôkladnej analýze a bude v súlade s požiadavkami smernice na pomer cien krátkodobých a dlhodobých známok. Platnosť jednodňovej diaľničnej známky po zosúladení s okolitými krajinami navrhujeme na kalendárny deň.

Diaľničná známka za menej ako 10 eur

Rezort dopravy plánuje predložiť zmenu zákona o diaľničnej známke do pripomienkového konania už počas decembra. Jej cena by mala byť stanovená až neskôr. Ak sa ale pozrieme na cenníky v Rakúsku, kde tento typ známky stojí 8,60 €. V Česku, kde je za 200 CZK (8,20€), môžeme usúdiť, že podobnú cenu budeme mať aj u nás. Pripomíname, že aktuálne najlacnejšia diaľničná známka u nás stojí 12 eur. Naopak najdrahšia sú za 60 eur s platnosťou 1 kalendárny rok alebo 365 dní.

Inzercia


Denné diaľničné známky budú dostupné od budúceho roku v Rakúsku aj Česku
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.
 • Aktualizované

  Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

 • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

   Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.