Aktuality

Toyota potrebuje pomôcť s vývojom malých automobilov. Kupuje Daihatsu.

Najstaršej japonskej automobilke Daihatsu sa v poslednom čase nedarí. Minulý rok klesli predaje o ďalších 13 % a to značným spôsobom kazí štatistiku Toyote, ktorá vlastní 52,1 % podiel automobilky Daihatsu.

Toyota má záujem udržať si post najväčšieho výrobcu automobilov na svete, a preto sa rozhodla zvrátiť osud malej automobilky odkúpením zvyšných 48,8 % za 3,2 miliardy dolárov a prevziať plnú kontrolu nad Daihatsu.

Spoločnou stratégiou chce Toyota pomôcť značke pri vývoji palubnej elektroniky, bezpečnostných systémov a pohonných jednotiek za účelom získania väčšieho vplyvu predajom malých automobilov v rozvojových krajinách. „V boji o miesto na trhu s malými autami potrebujeme podporu a know how Daihatsu,“ vyhlásil Kyoichi Tanada, CEO automobilky Toyota pre Áziu, Stredný východ a Severnú Afriku.

Pre Toyotu je India kľúčovou krajinou, ktorá sa do roku 2020 má stať tretím najväčším automobilovým trhom na svete. „V Indii je stále dopyt po malých automobiloch. Naším cieľom je taký automobil predstaviť čo najskôr,“ dodal Tanada.

Toyota čelí v Indii veľkej kritike za kvalitu a spracovanie s cieľom udržať ceny čo najnižšie. Predaje nenaplnili očakávania a to vo veľkej miere postihuje tamojší výrobný závod. Ten prenechá Daihatsu, ktorého úlohou bude vybojovať si slušné postavenie na jednom z najrýchlejšie rastúcich trhov s autami na svete.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie