Aktuality

Video Tesly propagujúce schopnosti autopilota bolo zinscenované, tvrdil riaditeľ projektu v súdnom vypočúvaní

Screenshot z videa Full „Self-Driving Hardware on All Teslas“ z roku 2016
Screenshot z videa Full „Self-Driving Hardware on All Teslas“ z roku 2016
  • Pôsobivé video autopilota v Tesle bolo zinscenované, automobil sa dokonca v skutočnosti dostal do kolízie.
  • Použitý pokročilý softvér autopilota v danom čase (2016) nebol vôbec pre zákazníkov k dispozícii.
  • Tesla čelí kritike, že zavádzala svojich zákazníkov, obhajuje sa v súdnom procese.
  • Napriek uvedenému patrí autopilot značky Tesla k najlepším na svete, ak nie je vôbec najlepším.

Zavádzajúca reklama

Video z roku 2016, ktoré Tesla použila na propagáciu svojej technológie autonómneho riadenia, bolo zinscenované s cieľom ukázať možnosti ako zastavenie na červenú a zrýchlenie na zelené svetlo, ktoré však systém nemal, vyplýva zo svedectva riaditeľa softvéru Autopilot v automobilke Tesla. Tému z agentúry Reuters priniesol denník Automotive News Europe v príspevku Tesla video promoting self-driving was staged, engineer testifies, ktorý vám prinášame vo voľnom preklade.

Video, ktoré je ešte stále zverejnené na webovej stránke spoločnosti Tesla, bolo vydané v októbri 2016 a propagované na Twitteri generálnym riaditeľom Elonom Muskom ako dôkaz, že „Tesla jazdí sama“. Na začiatku videa je text: „Osoba na sedadle vodiča je tam len z právnych dôvodov. Nerobí nič. Auto jazdí samo."

Ale Model X nejazdil samočinne s technológiou, ktorú Tesla uviedla do predaja, povedal Ashok Elluswamy, riaditeľ softvéru Autopilot v Tesle, v prepise júlovej výpovede prijatej ako dôkaz v súdnom spore proti Tesle za smrteľnú nehodu bývalého pracovníka Apple v roku 2018.

Predtým nezverejnené svedectvo Elluswamyho predstavuje prvý prípad, keď zamestnanec Tesly potvrdil a podrobne uviedol, ako bolo video vyrobené.

Elluswamy povedal, že tím Autopilota Tesly sa rozhodol skonštruovať a zaznamenať „demonštráciu schopností systému“ na žiadosť Muska. Na vytvorenie videa Tesla použila 3D mapovanie na vopred určenej trase z domu v Menlo Park v Kalifornii do vtedajšieho ústredia Tesly v Palo Alto, povedal Elluswamy. Povedal aj to, že samotné natáčanie videa si vyžadovalo zásahy zo strany vodiča a keď sa pokúšal ukázať, že Model X dokáže zaparkovať samočinne, testovacie auto narazilo do plota na parkovisku Tesly.

Technológia Tesla je navrhnutá tak, aby pomáhala pri riadení, brzdení, zmene rýchlosti a počas jazdy v jazdných pruhoch, ale jej funkcie „nerobia vozidlo autonómnym,“ uvádza spoločnosť na svojej webovej stránke.

„Zámerom videa nebolo presne zobraziť to, čo bolo pre zákazníkov k dispozícii v roku 2016. Bolo to vykresliť to, čo bolo možné zabudovať do systému," povedal Elluswamy podľa prepisu svojho svedectva, ktorý videla agentúra Reuters.

The New York Times pritom už v roku 2021 informovali, že inžinieri Tesly vytvorili video z roku 2016 na propagáciu Autopilota bez toho, aby prezradili, že trasa bola vopred zmapovaná alebo že auto havarovalo pri pokuse dokončiť natáčanie, pričom citovali anonymné zdroje.

Americké ministerstvo spravodlivosti začalo trestné vyšetrovanie tvrdení Tesly po dopravných nehodách, z ktorých niektoré boli smrteľné, uviedla agentúra Reuters. Tesla totiž už v roku 2021 uviedla, že jej elektromobily môžu jazdiť autonómne.

Elluswamy, Musk a Tesla nereagovali na žiadosť o komentár agentúry Reuters. Automobilka však varovala vodičov, že pri používaní Autopilota musia držať ruky na volante a udržiavať kontrolu nad vozidlom.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie