Aktuality

Kia už pripravuje svoje nové obrovské SUV. Model EV9 získal ocenenie GOOD DESIGN spoločne s Nirom a infotainmentom

Kia zbiera jedno ocenenie za druhým. Iba nedávno sme informovali o tom, KIA EV6 získala ocenenie Auto roka 2022 od Car of the Year (COTY) ešte začiatkom tohto roka, potom prišlo ocenenie od Nemcov Das Goldene Lenkrad v kategórii najlepšie kompaktné SUV, predtým bodovala v iF Design Awards 2022 a teraz sa automobilka teší z ďalších ocenení: TopGear Najlepšia automobilka roka 2022 a naposledy od The Drive zasa ocenenie Elektromobil roka 2022.

Doslova ovácie od motoristických novinárov si medzičasom Kia vyslúžila aj za verziu EV6 GT, ktorou značka dokázala, že aj s elektrickým pohonom možno robiť divy a upraviť jazdné vlastnosti tak, aby zodpovedali vysokým nárokom všetkých fanúšikov športovej jazdy. Navyše, ide o najvýkonnejšie auto, aké kedy KIA vyrobila.

Medzitým Kia prvýkrát verejne odhalila EV9 a avizovala, že po FIFA World Cup 2022 pokračuje v podpore športu ako partner Australian Open 2023 a začiatkom tohto roka sme sa dozvedeli, že predaje značky ako takej medziročne rástli o 4,6 percenta a vyhliadky na rok 2023 sú ešte priaznivejšie.

Teraz automobilka informuje, že získala štyri prestížne ocenenia GOOD DESIGN 2022 v oblasti dopravy:

  • za svoj model Niro 2023,
  • koncept EV9,
  • informačno-zábavný systém EV
  • a informačno-zábavný systém Magenta Design.

Program GOOD DESIGN Awards funguje už 72 rokov a patrí medzi dizajnové súťaže s najdlhšou históriou na svete. V rámci tohto programu sa každoročne vyberá zoznam najlepších z najlepších produktových dizajnov a grafických diel, ktoré svojou inovatívnosťou udávajú nový smer a posúvajú hranice pre konkurenčné produkty na globálnom trhu.

Koncept Kia EV9 je zhmotnením ambície automobilky prispôsobiť sa novej dobe, v ktorej už automobilový priemysel bude skôr priemyslom mobility ako takej, a to najmä tej udržateľnej. Tvorcovia dizajnu tohto koncepčného vozidla sa inšpirovali prírodou, hoci má futuristický dizajn, pričom využili recyklované materiály vyrobené z naplaveného odpadu získané z morského ekosystému. Aj takto mieni Kia dosahovať udržateľnosť svojej výroby a ponúkať zákazníkom pridanú hodnotu.

Napokon, na tento trend už nastúpili azda všetky významné automobilky, keďže sú s pojmom udržateľnosti neustále konfrontované akcionármi aj v podstate aj regulátormi.

Informačno-zábavný systém Kia EVinformačno-zábavný systém Magenta Design sú špeciálne optimalizované pre elektromobily a ich základom je grafické používateľské rozhranie (GUI) s „papierovými“ motívmi. Čierna farba tvorí dokonalé pozadie panoramatického zaobleného displeja, pričom celému dizajnu vládne to, čomu automobilka hovorí „motív papiera“ - vzbudzuje pocity delikátnosti a jemnosti. Špičkovej grafike s vysokým rozlíšením dominuje zelená a fialová farba.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie