Aktuality

Národná diaľničná spoločnosť plánuje v tomto roku viaceré opravy mostov. Náklady odhaduje na milióny eur.

oprava mosta, diaľnica
Ilustračná foto. Oprava mosta Lamač

Len nedávno vstúpili do platnosti nové ceny diaľničných známok, ktoré vyvolali v spoločnosti vlnu negatívnych reakcií. 20-percentné navýšenie starých cien však nie je pri prevádzke motorového vozidla žiadny hrozný údaj. Navyše, ceny z výťažku poputujú na opravy a budovanie diaľnic naprieč Slovenskom.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) totiž v roku 2023 plánuje väčšie investície do mostných konštrukcií, ktoré spadajú do jej správy. Dočkáme sa tak opravenia úsekov diaľnic na viacerých miestach na Slovensku v celkovej sume až 21-miliónov eur.

Prečítajte si aj:


OFICIÁLNE: Vláda schválila nové ceny diaľničných známok! Vieme koľko budú stáť...

David Hecl


Viacero projektov

NDS plánuje v roku 2023 postupne vyhlásiť viacero verejných obstarávaní na opravy až desiatich mostných konštrukcií na našom území. Verejné obstarávania by mali mať multikriteriálne hodnotenie. Jedným z aspektov, ktoré budú podliehať samotnému posudzovaniu, bude dĺžka lehoty opravy mosta. Tým chce NDS znížiť čas vyhradený na stavebné práce, ktorý by mohol mať negatívny dopad na plynulosť dopravy v danom úseku.

Medzi najrozsiahlejšie projekty opráv bude patriť most na ceste I/16 vo Zvolene pri Pustom Hrade s dĺžkou 719 m.

Okrem toho plánuje NDS opravu estakády na Záhorí pri Sekuliach v časti úseku D2.

Ďalším významným projektom by mala byť aj oprava mosta na mimoúrovňovej križovatke R1/D1 pri Trnave alebo aj most na diaľnici D1 pri Východnej.

Prečítajte si aj:


Mnoho vodičov na diaľnici stále jazdí v strednom pruhu. Zväčša brzdia premávku a porušujú tým zákon!

David Hecl


Čo sa bude opravovať?

Opravy daných úsekov budú pozostávať predovšetkým z výmeny mostného zvršku. Počas rekonštrukcie NDS plánuje aj výmenu mostných záver, opravu ríms mosta, zvodidiel, zábradlia a taktiež aj odvodňovacieho systému. Súčasťou stavebných prác je aj sanácia podhľadov mostov a spodnej stavby. Niektoré úseky si okrem zmienených úkonov vyžiadajú aj výmenu mostových ložísk.

Nakoľko aktuálna situácia na trhu so stavebnými materiálmi je veľmi nepredvídateľná, NDS bude v týchto projektoch reflektovať všetky cenové pohyby. Vo verejných obstarávaniach je totiž podľa webu NDS zapracovaná aj fakturačná indexácia, ktorá sa riadi metodickým pokynom Ministerstva dopravy SR. Jej zmyslom je umožnenie včasnej reakcie na prípadný cenový nárast stavebných komodít.

Prečítajte si aj:


Máme nový diaľničný tunel, po otvorení bude tretí najdlhší. Pomôže spojiť Bratislavu s Košicami

David Hecl


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie