Aktuality

Toyota Prius žije! Už v stredu uvidíme oficiálne predstavenie novej generácie

Prvý teaser zverejnila Toyota na japonských sociálnych sieťach už 9. novembra s odkazom „znovuzrodenie hybridu“. To naznačuje, že nový model bude využívať inú hybridnú hnaciu sústavu ako odchádzajúci Prius v podobe plug-in hybridného systému alebo motorgenerátora (kde benzínový motor vyrába elektrinu, zatiaľ čo elektromotor poháňa kolesá) ako sa používa v Nissane Qashqai e-Power.

Nové auto bude pravdepodobne založené na platforme TNGA od Toyoty, ktorá tvorí základ pre rôznorodé modely ako Toyota Yaris, Toyota Corolla a nový Lexus RX. Posledné obrázky odhaľujú podobnú siluetu liftbacku ako má Prius tretej a štvrtej generácie, no so štýlom prednej časti pripomínajúcim elektrický sedan Toyota bZ3 z čínskeho trhu, ktorý využíva inovatívne batérie „Blade“ dodávané spoločnosťou BYD. Zadná časť ukazuje nový dizajn v podobe horizontálnej svetelnej lišty.

Toyota Prius Teaser 2022

Napriek nedávnym správam, že Toyota zrýchľuje svoje snahy o elektrifikáciu v reakcii na nečakane rýchly nástup elektromobilov, hybridy majú aj naďalej hrať kľúčovú úlohu v stratégii japonského výrobcu. Nateraz nie je známe, aké zámery má značka Toyota s Priusom v najbližších rokoch. Isté nie je ani to, či sa nová generácia dostane na slovenský trh alebo do Európy. Odpovede na tieto otázky, ako aj ďalšie technické detaily či novinky pod kapotou novej generácie budeme môcť detailne preskúmať už o niekoľko dní. K oficiálnemu odhaleniu Toyoty Prius dôjde už v stredu 16. novembra 2022.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie