Aktuality

Polícia spúšťa novú akciu s názvom SITO. Na koho si posvieti tentokrát?

Polícia preveruje okolnosti a presné príčiny havárie závodného vozidla počas pretekov MS v Rally.
Ilustračná foto

Mesiac október sa niesol v znamení policajnej akcie s názvom RADAR. Počas nej sa príslušníci PZ zamerali predovšetkým na frekventované úseky ciest. Na nich merali prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti, ale aj prítomnosť alkoholu v krvi vodiča.

V novembri prichádza Polícia Slovenskej republiky s novou akciou s názvom SITO. Na koho sa zameria tentokrát a do kedy akcia potrvá?

Zameraná na alkohol

Polícia SR od stredy 2.11.2022 spustila novú policajnú akciu s názvom SITO. Jej cieľom je zabezpečiť dodržiavanie základných povinností vodičov na verejných komunikáciách a prípadných previnilcov potrestať podľa platného zákona.

Novembrová akcia nadväzuje na tú spred mesiaca. Polícia sa opäť zameria predovšetkým na dodržiavanie nulovej hladiny alkoholu v krvi vodiča. Taktiež bude dôsledne kontrolované používanie telefónu za volantom alebo prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti.

Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová sa pre TASR na margo novej bezpečnostnej akcie PZ vyjadrila: „Policajti sa počas akcie zamerajú predovšetkým na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu. Ich pozornosti však neuniknú ani rýchla jazda, zákaz používania mobilu počas jazdy či ďalšie povinnosti účastníkov cestnej premávky.

Hrozivá štatistika

Na zvýšený počet hliadok si treba dávať pozor na rôznych úsekoch verejných komunikácií naprieč celým Slovenskom. Akcia potrvá od stredy 2.11.2022 až do konca mesiaca. Ide o reakciu na nelichotivé dáta z posledných mesiacov. Ako uvádza portál aktuality.sk, za prvých 8 mesiacov tohto roka sa na našich cestách podarilo zastaviť až 7367 vodičov pod vplyvom alkoholu. To je zároveň aj najvyššie číslo od roku 2015.

Pripomíname, že podľa aktuálne platnej legislatívy sa vodič priestupku dopustí pri hodnote alkoholu 0,48 mg/l čo predstavuje asi 1 promile. Vodičovi následne môže byť zadržaný vodičský preukaz, uložená pokuta a prípad môže byť posunutý na správne konanie s tým, že previnilec môže dostať zákaz šoférovania až na 3 roky. Naopak, legislatíva hovorí, že hodnota alkoholu nad 0,48 mg/l, teda viac ako 1 promile, je pri vodičovi považovaná za trestný čin podľa Trestného zákona.

Prečítajte si aj:


Alkohol za volantom: Na Slovensku sú mierne tresty, aj keď patríme k najväčším pijanom na svete

David Hecl


Bodový systém na Slovensku je na spadnutie. Policajný prezident chce jeho zavedenie čo najskôr / Aktualizované

David Hecl


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie