Aktuality

AKTUALIZOVANÉ: Česko s kontrolami na hraniciach nekončí. Opäť došlo k ich výraznému predĺženiu

Polícia Slovenskej republiky (zdroj fotografie: Ministerstvo vnútra SR)
Ilustračná fotografia

Aktualizácia príspevku z 6.10.2022

Dočasné kontroly na hraniciach medzi Slovenskom a Českou republikou tak skoro neskončia. Český rezort vnútra sa ich rozhodol predĺžiť o ďalších 45 dní. Pôvodné slová premiéra ČR, Petra Fialu, pritom hovorili, že česká strana sa chystá k ďalšiemu predĺženiu len o 15 dní. Jeho tvrdenia však podľa TASR neskôr korigovalo Ministerstvo vnútra ČR.

Hovorca tamojšieho rezortu vnútra potvrdil, že predĺženie je tvorené z dvoch častí. Tou prvou je nová 15 dňová lehota hraničných kontrol, ktorá je vzápätí doplnená o ďalších 30 dní. Všetko je to pritom v súlade s odstavcom 3 Schengenského hraničného kódexu.

Dnes je teda jasné, že pôvodný zámer ukončiť hraničné kontroly 28.10.2022 nebude naplnený. Miesto toho sa akcia predlžuje až do 12. decembra 2022. Podľa tamojšieho Ministerstva vnútra bude polícii s hliadkovaním na hraničných úsekoch pomáhať 80 vojakov a 60 príslušníkov colnej správy.

Na záver TASR uvádza, že od začiatku hraničných kontrol sa úradom podarilo zadržať na česko-slovenskej hranici až 5500 nelegálnych migrantov a 74 prevádzačov.

Prečítajte si aj:


Od 1. januára prídu veľké zmeny v prideľovaní evidenčných čísel. Mnohé sa zjednoduší a odpadnú aj niektoré poplatky. Dočkáme sa konečne aj nového štýlu TEČ?

David Hecl


Staršia aktualizácia príspevku

Pôvodne plánované sprísnené hraničné kontroly na tranzitných úsekoch medzi Českou republikou a Slovenskom a Rakúskom a Slovenskom potrvajú dlhšie. Hraničné kontroly sa tak po novom podľa TASR predlžujú o ďalších 20 dní, do 28. októbra 2022. Informáciu potvrdil Gerhard Karneer, rakúsky minister vnútra s tým, že rovnaký krok zaviedla aj česká strana.

Česká republika zdôvodňuje predĺženie hraničných kontrol na všetkých priechodoch medzi Slovenskom a Českom zvýšenou nelegálnou migráciou. Rakúski predstavitelia sa preto podľa informácií TASR a agentúry APA obávajú, že by tranzitné cesty prevádzačov mohli byť smerované práve cez ich územie. Ministerstvo vnútra vo Viedni pre agentúru APA spresnilo, že tieto kroky sú nutné práve preto, aby došlo k zníženiu množstva prevádzačov, ktorý migrantov využívajú pre svoj nelegálny biznis.

Vodiči na hraničných priechodoch by sa preto mali obrniť zvýšenou dávkou trpezlivosti. V časoch dopravnej špičky totiž niektoré hraničné priechody nestíhajú kontrolovať ľudí prechádzajúcich do dotknutých krajín. Vznikajú tak obrovské zdržania, ktoré môžu dosahovať aj niekoľko desiatok minút.

Pôvdný príspevok

Slovenské hraničné priechody s Českou republikou a Rakúskom sa po mesiacoch opäť dočkali výrazných obmedzení. Na začiatku pandémie COVID-19 boli hraničné priechody pod neustálou kontrolou z dôvodu šírenia vírusu SARS-CoV-2. Teraz sa na priamych spojeniach s našimi susedmi objavia hliadky kvôli nelegálnej migrácii, ktorá tu spôsobuje nemalé problémy.

České hraničné priechody

Od dnešného dňa sa vodiči prechádzajúci zo Slovenska do Rakúska a Českej republiky musia pripraviť na zdržanie. Jeho dôvodom je opätovné zavedenie hraničných kontrol na hraničných priechodoch. To potrvá od dnes (29.9.2022) po dobu nasledujúcich 10 dní. Počas toho by ste sa mali pripraviť na dopravné obmedzenia na dotknutých úsekoch. Ako uvádza Ministerstvo vnútra SR vo svojom oficiálnom vyhlásení, zavedenie hraničných kontrol zo strany Rakúska a Česka je z dôvodu vlny nelegálnych migrantov prechádzajúcich cez naše územie ďalej na západ.

Rezort vnútra Českej republiky na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Twitter vyzýva na zvýšenú trpezlivosť. Z pohľadu hranice z Českou republikou sa kontroly týkajú všetkých 27 priechodov. Do tohto množstva sú započítané tranzitné úseky pre lodnú, železničnú, ale aj cestnú dopravu. Na niektorých z týchto úsekov viacerí vodiči už od skorých ranných hodín hlásili niekoľkominútové zdržanie.

Rakúske hraničné priechody

Podobná situácia je aj na hraniciach s Rakúskom. Aktuálne dopravné informácie stellacentum.sk v čase písania tohto článku uvádzali priemernú čakaciu dobu v smere von zo Slovenska na približne 10 minút pre hraničné priechody Kittsee - Jarovce D4 a Jarovce - Kittsee stará cesta. V Bergu si počkáte približne 5 minút. Samozrejme, že táto situácia závisí od času vašej cesty. V období dopravnej špičky sa treba pripraviť na väčšie čakacie doby.

Náš rezort vnútra taktiež uvádza, že kontrola na hraniciach nie je jediným a jedinečným opatrením. Slovensko vzhľadom k aktuálnej situácii prijalo viaceré opatrenia. Priebežne by na hraniciach mali byť zadržiavaní nelegálni migranti, čo je hlavný dôvod prečo k zavedeniu kontrol prišlo. Na záver je dôležité dodať, že v prípade prekročenia hranice mimo tranzitné úseky hrozí z českej strany pokuta až do výšky 50-tisíc korún (2 025 eur) v správnom konaní alebo 5000 korún (205 eur) v blokovom konaní na mieste spáchania činu.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie