Autoviny.sk

Slovensko je v hre o ďalšiu obrovskú investíciu. Nemecký koncern plánuje využiť nový premyslený park v Šuranoch

investícia, volkswagen, baterkáreň, šurany
Volkswagen možno svoju budúcu investíciu do baterkárne umiestni na Slovensko.
Zdroj: Volkswagen

Nie je to tak dávno, čo sa Slovensku podarilo získať investíciu škandinávskej automobilky Volvo. Tá vyrastie v najbližších rokoch v priemyselnom parku Valaliky neďaleko Košíc. Hlavným zameraním novej výrobnej haly bude produkcia elektromobilov.

Okrem toho sa čoraz častejšie skloňuje aj možnosť výroby batérií na rovnakom mieste, čo by mohlo znamenať niekoľko stoviek ďalších nových pracovných miest. Tým sa však príval investícií do automobilového priemyslu na Slovensku ani zďaleka nekončí.

Baterkáreň na juhozápade krajiny

Podľa informácií Hospodárskych novín je Slovensko v užšom okruhu finálových kandidátov pre investíciu koncernu Volkswagen.

Konkrétne ide o stavbu úplne novej baterkárne, ktorá by mala pokrývať potreby automobiliek združených koncernom VW.

Nová priemyselná štvrť by mala vyrásť na juhozápade krajiny, konkrétne v meste Šurany.

Hospodárske noviny na margo možnej investície píšu: „Šurany môžu vyfúknuť Česku továreň na batérie za miliardy. Nemecký koncern má potenciál preinvestovať štyri miliardy eur, priamo zamestnať štyri a pol tisíca zamestnancov a ďalšie tisícky v dodávateľskom reťazci.

Obehové hospodárstvo a recyklácia batérií Volkswagen

S cieľom zistiť o možnej investícii ďalšie informácie sa portál Dnes24.sk obrátil na Ministerstvo hospodárstva SR. Konkrétnejšie informácie ohľadom megainvestície Volkswagenu sa mu nepodarilo zistiť, avšak oblasť mesta Šurany je podľa Tlačového odboru MH SR vybraná hlavne kvôli zvýšenému záujmu investorov a taktiež kvôli dobrému napojeniu na okolité krajiny a energetickú sieť Slovenska.

Viac ako 4 500 pracovných miest

Ministerstvo hospodárstva ďalej uvádza, že celková výmera plánovaného priemyselného parku má byť až 375 hektárov. Zároveň sa však v osvedčení o významnej investícii uvádza, že finálna výmera by mala byť ešte väčšia po započítaní potrebnej technickej infraštruktúry pre projekt.

Aktuálne je podľa slov ministerstva predčasné hovoriť o možnom termíne dokončenia tohto priemyselného parku. Jeho budúcnosť závisí od strategických investorov, ktorých by do neho mala prilákať predovšetkým výhodná lokalita z hľadiska logistických potrieb.

Predbežne bola na jeho realizáciu schválená čiastka 1,9 milióna eur, ktorá je určená na prípravné práce. Konečná suma vyhradená pre realizáciu parku bude odvodená od procesu výkupu pozemkov a budovania potrebnej infraštruktúry. Všetky výdavky budú vychádzať zo znaleckých posudkov, štúdií realizovateľnosti a projektovej dokumentácie.

Prečítajte si aj:


Porsche plánuje na Slovensku obrovské investície. Vďaka nim vzniknú desiatky nových pracovných miest!

David Hecl


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie