Vysoká spotreba a nerovnomerné otáčky motora? Dôvodom môže byť aj elektronika
Aj keď sa volá snímač rýchlosti, stará o viac funkcií v aute, než sa môže na prvý pohľad zdať.
Vydané Text: Redakcia (s)
### Čo ak sa snímač rýchlosti vozidla pokazí?
Bez senzora rýchlosti nemôže fungovať tachometer, ale aj niekoľko ďalších funkcií, ktoré sú na jeho činnosti závislé. Môže ísť napríklad o reguláciu palivovej zmesi, časovanie zapaľovania – preto môže vozidlo pri poškodení snímača **reagovať zvýšenou reálnou spotrebou**, ale aj **nerovnomernými voľnobežnými otáčkami** alebo **náhlymi trhnutiami** alebo poklesmi výkonu pri naberaní rýchlosti.
Ak sa vám poškodí takýto snímač, mala by sa rozsvietiť **výstražná kontrolka na prístrojovej doske**.
Ďalšou funkciou tohto snímača je podpora prevádzky niektorých systémov týkajúcich sa aktívnej bezpečnosti a pohodlia. Niektoré systémy dynamickej stabilizácie používajú údaje o rýchlosti na adekvátnu prevádzku, takže ich chyby môžu byť spôsobené aj nesprávnymi alebo chýbajúcimi údajmi z DSA.
Poruchy v riadení sú o niečo menej časté. V takom prípade pomáha snímač rýchlosti meniť riadenie v závislosti od rýchlosti vozidla (pri vysokých rýchlostiach má byť riadenie tuhšie a stojac na mieste by sa mal volant točiť ľahšie). Takže obyčajný pokazený snímač rýchlosti môže z ničoho nič vytvoriť celý reťazec závad.
### Na diagnostiku a kupovať iba originálne náhradné diely
Diagnostika odhalí problém so signálom zo snímača, ale s jeho výmenou sa netreba ponáhľať. Tieto snímače sa totiž len tak nepokazia, častejšie sa automechanici vraj stretávajú s oxidáciou kontaktov alebo stratou spojenia niekde v kabeláži. Kontrola snímača založeného na Hallovom efekte by mala dať skontrolovať relatívne jednoducho pomocou voltmetra, pri točení kolesa by sa malo napätie na výstupe rázovo meniť v závislosti od jeho rýchlosti.
Pre bežného motoristu je podstatne príhodnejšie spoľahnúť sa na kvalifikovaný servis a jeho zistenia.
Výmena snímača rýchlosti vozidla je individuálna záležitosť, náročnosť opravy a jej cena je tak závislá od modelu k modelu a od značky k značke.
Podobne ako pri mnohých iných náhradných dieloch platí, že sa pri výmene neoplatí šetriť a radšej ako neoriginálne alternatívy žiadajte originálne súčiastky. V citlivej elektronike záleží doslova na každom detaile, od rozmerov, hmotností, materiálového vyhotovenia po povrchové úpravy kontaktov, to všetko môže nepriaznivo ovplyvňovať prenášané signály.
Je pritom nanajvýš nepravdepodobné, že by ste výberom alternatívneho produktu získali pomyslené body na jazdných vlastnostiach či spotrebe paliva.
Auto, Elektronika, Poradňa, Porucha Abs, Rec, Senzor Rychlosti, Servis, Snimac Rychlosti, Str, Údržba