Aktuality

Nečakaná zmena, šéf koncernu Volkswagen odstupuje zo svojej funkcie. Prečo je Diess kritizovaný a čo sa mu vydarilo?

Herbert Diess
Herbert Diess 31. augusta 2022 končí vo funkcii šéfa koncernu Volkswagen. Jeho úlohu preberie aktuálny šéf Porsche Oliver Blume
Zdroj: Volkswagen

Naprieč celým koncernom Volkswagen v poslednom období prebiehajú obrovské personálne zmeny. Jednou z nich bol aj nedávny prechod predsedu predstavenstva Škoda Auto, Thomasa Schäfera, do značky Volkswagen. Teraz prichádza ďalšia zmena, ktorá môže mať dopad na celý automobilový koncern. Herbert Diess totiž končí vo svojej funkcii!

Odchod k poslednému augustovému dňu

V piatok 22. júla obletela svet informácia o odchode Diessa z pozície šéfa automobilovej skupiny Volkswagen. Na aktualitu upozornila aj TASR s odvolaním sa na agentúry DPA, AFP a Reuters.

Volkswagen vo svojom vyhlásení udáva, že Herbert Diess odíde zo svojej pozície 31. augusta tohto roka. Jeho pozíciu následne od 1. septembra 2022 preberie Oliver Blume, generálny riaditeľ značky Porsche.

Herbert Diess

Predseda dozornej rady, Hans Dieter Pötsch, vo vyhlásení k Diessovmu odchodu hovorí: „Herbert Diess zohral počas svojho pôsobenia vo funkcii predsedu predstavenstva značky Volkswagen Osobné vozidlá a predsedu predstavenstva koncernu kľúčovú úlohu pri napredovaní transformácie spoločnosti. Skupina a jej značky sú životaschopné do budúcnosti, posilňujú sa jej inovačné schopnosti a sila zárobku. Pán Diess pôsobivo demonštroval rýchlosť a dôslednosť, s akou dokázal uskutočniť ďalekosiahle transformačné procesy. Nielenže previedol spoločnosť extrémne turbulentnými časmi, ale zaviedol aj novú dôležitú stratégiu.

Spájaný so škandálmi

Diess, ktorý svoju úlohu prebral už v roku 2018, bol už od začiatku svojho pôsobenia v čele predstavenstva koncernu Volkswagen kritizovaný za svoju zlú komunikáciu s odbormi, štýl riadenia a stratégiu v oblasti elektrifikácie. Taktiež bol napríklad zapletený aj do škandálu z roku 2019, ktorý vznikol v dôsledku zamlčania finančných skutočností akcionárom spoločnosti. Krátko na to sa akcie Volkswagen prepadli o viac ako 40 % (VOW, VOW3).

Pod vedením Herberta Diessa si však koncern Volkswagen vybudoval cestu do elektrickej budúcnosti.

On sám sa pritom podieľal na tvorbe dôležitej stratégie značky na najbližšie roky. Oficiálne sa mu mal skončiť kontrakt v roku 2025, avšak z neuvedených príčin odstúpi už koncom tohto leta.

Na sociálnej sieti LinkedIn sa Diess k tejto situácii vyjadril len stroho statusom, ktorý môžete vidieť nižšie. Niektoré informácie taktiež hovoria, že Diess stratil dôveru kľúčových rodín Porsche a Piëch, ktoré majú dôležité slovo v dozornej rade.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie