Aktuality

Máme nové výsledky EuroNCAP. O hviezdičky prišli už aj Toyota a BMW, Kia má opäť plný počet

Kia Sportage v prednom nárazovom teste Euro NCAP (2022)
Kia Sportage v prednom nárazovom teste Euro NCAP (2022)

Organizácia Euro NCAP vydala výsledky ďalších siedmich modelov automobilov, ktoré prešli bezpečnostnými skúškami.

Testy Euro NCAP už dnes nemôžeme nazývať len crash testmi, pretože okrem správania sa vozidiel počas kolízie sa hodnotí aj aktívna bezpečnosť, teda tá, ktorá kolíziám predchádza.

Podľa mnohých ide o nesprávny prístup, pretože vinou chýbajúcich bezpečnostných asistentov prichádzajú aj bezpečné autá o hviezdičku v konečnom hodnotení, na druhej strane majú automobilky povinnosť naštudovať si všetko, čo od nich organizácia Euro NCAP vyžaduje a prispôsobiť sa. Nepriaznivým javom je zvyšovanie cien nových automobilov, čo musí zaplatiť koncový zákazník.

Bezpečnostné testy od organizácie Euro NCAP sledujeme pravidelne, o výsledkoch áut sa dočítate v samostatnej rubrike Výsledky Euro NCAP

Bezpečnostnými skúškami Euro NCAP najnovšie prešlo prešlo sedem modelov:

Spomedzi testovaných modelov najlepšiu ochranu pre dospelých pasažierov ponúka prekvapivo elektrický hatchback Cupra Born a dva modely značky Mercedes-Benz. Keďže sú si Trieda T a Citan Tourer konštrukčne príbuzné, boli testované ako jeden model. Dobre sa darilo aj BMW i4 a SUV Kia Sportage. Z hľadiska ochrany detí si najlepšie viedli Mercedesy, za nimi Cupra Born a BMW i4. Chodcov najlepšie ochráni Toyota Aygo X pred Cupra Born a BMW i4. Na záver bezpečnostné systémy – v tomto ohľade získali najlepšie skóre obidva Mercedesy nasledované Alfou Romeo Tonale.

Ako ukazujú najnovšie výsledky, moderné autá ponúkajú naozaj vysokú úroveň bezpečnosti, a to aktívnej aj pasívnej. Napriek tomu dva zo siedmich modelov dostali namiesto plného 5-hviezdičkového hodnotenia „iba“ 4 hviezdičky, konkrétne BMW i4 a Toyota Aygo X. Sme na vašej strane, keď sa spytujete, ako môžu mať tieto celkom rozdielne vozidlá z pohľadu triedy aj kategórie rovnaké celkové hodnotenie. V takýchto prípadoch je znížené celkové hodhotenie práve dôsledkom nedostatkov v aktívnej bezpečnosti, ktorá má predchádzať kolíziám.

Dodajme však, že výsledky Euro NCAP nesmieme považovať za jediný ukazovateľ úrovne bezpečnosti, pretože pri zrážke „päťhviezdičkového“ mestského auta s „trojhviezdičkovým“ veľkým SUV je veľmi pravdepodobné, že zo situácie lepšie vyvizanu pasažieri v SUV. Takéto hodnotenia sú však potrebné na to, aby sa výrobcovia snažili zabezpečiť čo najvyššiu úroveň ochrany pre cestujúcich aj ostatných účastníkov cestnej premávky, preto ich nesmieme považovať za nepodstatné.

EuroNCAP 06/2022

Video: Kia Sporage v testoch EuroNCAP 2022

V roku 2022 organizácia Euro NCAP testovala aj ďalšie automobily s nasledovnými výsledkami:

 • KIA EV6, 5 hviezdičiek
 • Mercedes-Benz Triedy C, 5 hviezdičiek
 • Volvo C40 Recharge, 5 hviezdičiek
 • VW Mutlivan, 5 hviezdičiek
 • Opel Astra, 4 hviezdičky
 • Peugeot 308, 4 hviezdičky
 • DS 4 v štandardnej výbave, 4 hviezdičky (5 s príplatkovou bezpečnosťou)
 • Honda HR-V, 4 hviezdičky
 • Lexus NX, 5 hviezdičiek
 • Renault Megane E-TECH, 5 hviezdičiek
 • VW Polo, 5 hviezdičiek
 • VW Taigo, 5 hviezdičiek

Elektromobily v bezpečnostných testoch Euro NCAP

Sú elektromobily bezpečnejšie ako bežné autá? To je veľmi zle položená otázka, hoci sa s ňou občas stretávame. Elektromobily ako také nemožno zovšeobecniť ani z pohľadu jazdných vlastností, ani z pohľadu bezpečnosti. Niektoré dosahujú vynikajúce výsledky, iné len priemerné - teda práve tak ako autá s benzínovým či naftovým pohonom.

Nedávno zverejnené hodnotenie bezpečnostných testov KIA EV6 je pre automobilku úspechom. Elektrický crossover získal v nárazových testoch najvyššie hodnotenie za bezpečnosť, z dosiahnutých výsledkov môžeme spomenúť skóre 90 % za ochranu dospelých cestujúcich a až 86 % za ochranu detí.

Napríklad nové BMW radu 2 Coupé dosiahlo štyri hviezdičky (prvý test BMW M240i xDrive), rovnako ako Hyundai Bayon, Nissan Townstar či FIAT 500e.

Lacný elektromobil Dacia Spring získal iba jednu hviezdičku a Renault Zoe dokonca nula hviezdičiek. Mohlo by sa tak skutočne zdať, že sú elektromobily menej bezpečné, lenže v týchto dvoch prípadoch ide predovšetkým o kombináciu rozsiahlej optimalizácie nákladov, aby boli autá lacné, a ich subkompaktných rozmerov.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Moto Guzzi V7 Stone 850 v auto motor a šport č. 8/2022 na strane 82
MOTO

Nefalšovaný zážitok / Test Moto Guzzi V7 Stone 850

Začiatok leta vyhnal teploty do šialených výšok. Preto keď sa nám v redakcii objavila žlto-čierna Moto Guzzi V7 Stone, hľadali sme spôsob, ako naplno využiť jej potenciál na schladenie sa. Keďže vieme, že Záhorie ponúka veľa zážitkov spojených s vodou, dlho sme neváhali.