Aktuality

Za akých podmienok môžete beztrestne opustiť miesto nehody? Zákon pripúšťa výnimky

Slovenská fitneska po nehode zverejnila status, ktorým vytrela zrak všetkým youtuberom nahrávajúcich sa počas jazdy
(zdroj: Facebook profil Denisa Lipovska - IFBB Bikini Fitness)

Motoristi musia držať krok s dobou a sledovať novely Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 a tiež Zákona č. 30/2020, čo je vyhláška o dopravnom značení. Oba tieto zákony sa z času na čas novelizujú a my o týchto zmenách pravidelne informujeme na našich podstránkach Legislatíva a Poradňa.

Z miesta nehody sa neodchádza zo zásady

Možno tú situáciu poznáte z osobnej skúsenosti. Pri parkovaní poškodíte iné vozidlo a usúdite, že ide tak malé poškodenie, že nestojí za reč. Namiesto vyhľadania majiteľa vozidla tak radšej preparkujete o niekoľko metrov ďalej alebo jednoducho odídete preč.

Ak odídete z miesta nehody, môže byť tento váš odchod považovaný za útek z miesta nehody, respektíve odchod z miesta škodovej udalosti, ktorý zákon posudzuje pomerne tvrdo.

Pokuta za útek z miesta nehody sa v minulosti pohybovala vo výške od 300 € až 1 300 € a hrozil zákaz vedenia motorového vozidla na dobu jeden až päť rokov. Od decembra 2019 sa zákony zmiernili, za odchod/odídenie z miesta škodovej udalosti dostanete pokutu 200 až 1 000 eur a hrozí vám zákaz vedenia motorového vozidla do päť rokov.

Nenechajte sa oklamať všeobecnou mienkou, že stačí, keď necháte poškodenému autu za stieračom odkaz s kontaktmi, pretože ten predsa môže kedykoľvek odletieť, znehodnotiť sa dažďom či ho môže niekto vziať. Tiež môžete stretnúť unudeného človeka, ktorý bude mať záujem tráviť čas doťahovaním sa s vami na súde s tým, že ste utiekli z miesta nehody. Buďte teda zodpovední radšej vy a konajte s ohľadom na zákon.

Za pripomenutie tiež stojí skutočnosť, že práve v týchto dňoch nadobudla účinnosť novela Zákona o cestnej premávke, ktorá definuje dopravnú nehodu nanovo. Väčšina dopravných nehôd je od 1. júla 2022 považovaná za škodovú udalosť, ku ktorej nie je potrebné volať políciu. Podrobnosti o tejto zmene sme spísali v samostatnom príspevku Dôležitá zmena: postup po dopravnej nehode sa od júla mení.

Okrem toho sa od 6. júla 2022 menia aj maximálne a minimálne rýchlosti na diaľniciach v meste.

Výnimky existujú

Vo všeobecnosti stačí, keď si zapamätáte, že z miesta škodovej udalosti alebo dopravnej nehody sa neodchádza.

Existujú však výnimky, kedy zákon pripúšťa opustenie miesta nehody, tú hlavnú nájdete v § 66 ods. 3) Zákona o cestnej premávke

  • Ak je to nevyhnutné na uvoľnenie alebo na ošetrenie zranenej osoby alebo na obnovenie cestnej premávky, účastník dopravnej nehody môže premiestniť vozidlá, pritom je však povinný vyznačiť postavenie vozidiel po dopravnej nehode, situáciu a stopy. a v v § 66 ods. 2) písm. d) Zákona o cestnej premávke
  • zotrvať na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajta alebo sa na toto miesto bezodkladne vrátiť po poskytnutí alebo privolaní pomoci, alebo po ohlásení dopravnej nehody

Popri tom má účastník dopravnej nehody aj ďalšie povinnosti, ktoré môžu byť dôvodom na dočasné opustenie miesta incidentu a následný návrat, a to napríklad: (uvedené body sú plným znením vybraných odsekov § 66)

  • poskytnúť podľa svojich schopností a možností zranenej osobe prvú pomoc a bezodkladne privolať záchrannú zdravotnú službu;
  • urobiť potrebné opatrenia na záchranu osoby alebo majetku ohrozeného dopravnou nehodou,
  • urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky na mieste dopravnej nehody,
  • umožniť obnovenie cestnej premávky, najmä premávky vozidiel pravidelnej verejnej dopravy osôb.

Príklady

Príkladom, kedy môžete dočasne opustiť miesto nehody, môže byť situácia, keď sa pri nehode zranila osoba a vy, namiesto toho, aby ste čakali do príchodu záchranky, ste ju naložili do vozidla a doviezli ju priamo na pohovotosť. Nie je to však ideálne konanie, pretože na prvom mieste by ste mali kontaktovať záchranné zložky prostredníctvom telefónneho čisla 112 - nemali by ste totiž riskovať ďalšie zhoršenie zdravotného stavu počas vášho prevozu a neodbornej manipulácie.

Ďalším modelovým príkladom je situácia, keď sa na ceste zrazíte s iným vozidlom a blokujete dopravu. Zákon pripúšťa možnosť pohybu vozidiel v prípade, že chcete uvoľniť priechodnosť cesty najmä pre vozidlá verejnej dopravy, ale za prepodkladu, že predtým situáciu dôsledne zdokumentujete. Ak to ale nie je vyslovene nevyhnutné, neodporúčame do príchodu polície vozidlami manipulovať.

V minulosti bol na Slovensku medializovaný prípad, keď vodič osobného vozidla zrazil dieťa. Hoci chcel zotrvať na mieste nehody do príchodu polície a záchranky a poskytnúť dieťatu prvú pomoc, obyvatelia lokality mu to neumožnili a prejavovali sa agresívne, preto vodič v obave o vlastný život z miesta utiekol. Prípady ako tento sú predmetom súdnych konaní, na ktorých sa následne skúmajú podrobnosti celej situácie.

Prečítajte si aj:


Slovenská fitneska po nehode zverejnila status, ktorým vytrela zrak všetkým youtuberom nahrávajúcich sa počas jazdy

Redakcia


Prečo šoféri utekajú z miesta nehody? „Utečenci“ prezradili svoje dôvody, pre ktoré utiekli.

Redakcia


Čo robiť, ak ste na parkovisku poškriabali auto? Najhoršie, čo môžete spraviť, je len tak odísť

ERIK STRÍŽ


Čo robiť, ak ste našli svoje auto poškriabané alebo nabúrané? AKTUÁLNY postup

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie