Aktuality

Bratislava sa rozlúčila s legendárnymi autobusmi Karosa. Po desaťročiach sa tak končí jedna éra, na ktorú budú mnohí dlho spomínať.

karosa bratislava

Kto nezažil jazdu v lete mestským autobusom Karosa nevie čo je peklo. Napriek tomu bude na tento, dnes už legendárny hranatý autobus, s úsmevom spomínať veľké množstvo ľudí. Bratislava sa s Karosami definitívne rozlúčila po 40 rokoch. Cez víkend sa pritom konala rozlúčka s kĺbovými typmi B 741, ktoré jazdili po uliciach hlavného mesta o 10 rokov kratšie.

Ustúpili modernejším autobusom

Hranaté Karosy boli ikonickým československým autobusom. Pri pohľade naň si nejeden obyvateľ Bratislavy spomenie na zážitok, ktorý za tie roky pri ceste v Karose zažil. Doba však pokročila a my v dopravnom podniku robíme všetko pre to, aby bola cesta v našich prostriedkoch čo najkomfortnejšia. Inovácia vozidlového parku prináša do Bratislavy novú éru MHD, teda klimatizovaných nízkopodlažných vozidiel s modernými technológiami. Na jednej strane mi budú Karosy chýbať, no na druhej strane sa teším z omladzovania a skvalitňovania našej flotily vozidiel,“ povedal pre Teraz.sk predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Dopravný podnik Bratislava uviedol, že prvé Karosy boli nasadené do prevádzky už v roku 1981. Išlo o krátke prevedenie legendárneho hranatého autobusu, ktoré bolo nahradené modernými strojmi v roku 2011. Kĺbové Karosy však oficiálne skončili 2. apríla 2022. V novembri 2021 to teda bolo dlhých 40 rokov od ich oficiálneho zaradenia do vozového parku.

karosa bratislava

Po Bratislave ich jazdili stovky

Výnimočný autobus priniesol aj výnimočné riešenia. Karosy pre potreby bratislavskej premávky boli vyrábané s automatickými prevodovkami. Prvých 50 kusov malo dokonca zatmavené okná, ktoré mali zvyšovať komfort ľudí na palube. Ako uvádza portál Bratislavnské noviny, Karosa typu 700 bola vyrábaná od roku 1981 až do konca 20. storočia, konkrétne do roku 1999. Počas výroby, ktorá prebiehala vo Vysokom Mýte, zišlo z liniek dokopy 37 166 kusov tohto autobusu. Až 707 z nich bolo určených pre DPB.

Desaťročia úspešnej prevádzky boli dosiahnuté najmä vďaka pravidelnej údržbe a servisu. Časť z týchto autobusov bola počas svojho životného cyklu prerobená na plynový pohon CNG s cieľom zníženia lokálnych emisií. Mnohým však tieto legendy zostanú v pamäti ak kvôli svojim charakteristickým zvukom a prejavu. Kto sa v tomto autobuse nikdy neviezol, nezažil rachot okien a obloženia stien po prejdení výtlkov, skuvíňanie motora v bratislavskej premávke, prievan z pootvoreného okna, rozpálené sedačky v letných mesiacoch a predovšetkým tlačenicu s charakteristickým pocitom sociálneho kontaktu v Mlynskej doline.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie