Aktuality

Audi a Porsche sú vraj už len krok od vstupu do Formula 1. Všetko závisí na jednom rozhodnutí.

Volkswagen F1

Už pred nejakým časom sa začali objavovať informácie o možnom vstupe koncernu Volkswagen do série Formula 1. Koncernový gigant by sa mal v kráľovnej motoršportu objaviť hneď s dvojicou značiek. Konkrétne sa hovorí o Audi a Porsche, ktoré už dnes majú za sebou pomerne bohaté skúsenosti s motoršportom.

Rozhodnutie už o týždeň?

Samotné špekulácie navyše podporuje aj možný odchod Porsche z elektrickej série Formula E. Teraz sa navyše zdá, že sme sa k oficiálnemu potvrdeniu účasti Volkswagenu v F1 opäť o niečo priblížili. Agentúra Reuters totiž s odvolaním na Business Insider zverejnila informáciu, ktorá hovorí, že konečné rozhodnutie o účasti vo Formula 1 by mal Volkswagen zverejniť už budúci týždeň.

Dúfajme, že už potom budeme môcť oznámiť náš zámer vstúpiť do Formula 1,“ uvádza jeden zo zdrojov, pričom druhý sa nechal počuť, že existuje vysoká šanca pozitívne rozhodnutie.

Volkswagen F1

Musí nastať zmena

Správy o vstupe Porsche a Audi do série Formula 1 tu máme už nejakú dobu. V poslednom čase sa však tieto dve značky čoraz viac spájajú s možným pôsobením v niektorom z aktuálnych tímov. Nakoľko samotný vstup s novou stajňou do série Formula 1 je pomerne komplikovaný a predovšetkým finančne náročný, je vyššia pravdepodobnosť, že Audi a Porsche siahnu po partnerstve s už existujúcou stajňou.

Všekto však závisí na budúcich pravidlách. Podľa Reuters Volkswagen povedal, že do Formula 1 vstúpi len vtedy, pokiaľ sa do platnosti dostanú nové pravidlá týkajúce sa pohonných jednotiek. Tie by mali byť predovšetkým zamerané na prechod na syntetické palivá, ktorý sa vo všeobecnosti očakáva v roku 2026.

Audi do McLarenu a Porsche do Red Bullu?

Hovorí sa dokonca už aj o konkrétnych menách. Audi by malo údajne ponúknuť kontrakt na 500 miliónov eur McLarenu, zatiaľ čo Porsche chce nadviazať úzku spoluprácu s Red Bullom. Je možné, že s príchodom Audi by sa McLaren odstrihol od majstrovského Mercedesu, ktorý sa v tejto sezóne, po prvých dvoch veľkých cenách, nezdá byť tak sebavedomý ako v minulosti.

mclaren formula 1
McLaren Landa Norrisa
Zdroj: Formula 1

Volkswagen zatiaľ odmietol tieto špekulácie bližšie komentovať. Koncern pritom nikdy nebol priamym účastníkom Formula 1. Na druhú stranu však spolupracoval práve s Red Bullom na Majstrovstvách sveta v rely. Ďalšou podmienkou na vstup je pokrok McLarenu v oblasti elektrifikácie, na ktorej si VW v posledných rokoch výrazne zakladá. Chce sa totiž kompletne očistiť od škandálu Dieselgate a zostať v súlade s vládnymi predpismi ohľadom emisných noriem. Konečné rozhodnutie sa teda možno dozvieme už o týždeň. Dovtedy nám zostáva len dúfať.

red bull formula 1
Red Bull Maxa Verstappena
Zdroj: Formula 1
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Moto Guzzi V7 Stone 850 v auto motor a šport č. 8/2022 na strane 82
MOTO

Nefalšovaný zážitok / Test Moto Guzzi V7 Stone 850

Začiatok leta vyhnal teploty do šialených výšok. Preto keď sa nám v redakcii objavila žlto-čierna Moto Guzzi V7 Stone, hľadali sme spôsob, ako naplno využiť jej potenciál na schladenie sa. Keďže vieme, že Záhorie ponúka veľa zážitkov spojených s vodou, dlho sme neváhali.