Aktuality

Peugeot vypočul priania zákazníkov, do svojho obľúbeného modelu vrátil žiadaný prvok! Bez kompromisu to však nešlo

Peugeot 308 (panel klimatizácie)
Zdroj: YouTube

Nové modely od značky Peugeot sú po stránke dizajnu mimoriadne zaujímavé. Azda nikto nemôže poprieť snahu Francúzov o vytvorenie originálne vyzerajúcich, ba priam až prémiovo spracovaných áut v bežných segmentoch. V priamom porovnaní vzhľadu a použitých materiálov tak neraz vyzerajú nemeckí aj japonskí konkurenti len ako chudobní príbuzní. Pravidelne nás o tom presviedča napríklad Peugeot 508, ktorý sa vzhľadom aj kvalitou vypracovania interiéru približuje skôr k prémiovému segmentu. S podobnou koncepciou teraz prichádza menší kompaktný hatchback, Peugeot 308.

Peugeot 308 (panel klimatizácie)

Už v jeho minulej generácii sme však kritizovali absenciu dôležitého funkčného prvku, ktorým je tradičný panel klimatizácie s fyzickými ovládačmi. Z nášho pohľadu ide o prvok, ktorý prispieva k bezpečnosti na cestách, pretože vodičovi umožňuje nastavenie klimatizácie popamäti prostredníctvom hmatu.

Nastavenia ventilácie v predchádzajúcich generáciách Peugeot schovával do multimediálneho systému, ktorý však fungoval spomalene a vďaka neprehľadnému grafickému spracovaniu bol častokrát skôr na príťaž. Navyše od vodiča vyžadoval viac pozornosti, čo môže byť v určitých situáciách na ceste aj nebezpečné. Predstavte si, že máte v hustej premávke zarosené okno a potrebujete si urýchlene zmeniť smer prúdenia vzduchu na čelné sklo. V podobných prípadoch sa azda nikto nechce hrabať v nastaveniach dotykového displeja, aby našiel tú správnu funkciu.

Peugeot 308 (panel klimatizácie)

NÁVRAT TLAČIDIEL

Nová generácia Peugeotu 308 prichádza s vylepšeným systémom infotainmentu s intuitívnejším spracovaním, no vo vyšších výbavách zostáva nastavenie klimatizácie naďalej skryté za dotykovým displejom. Francúzi sa však nepochválili s alternatívou, ktorú v novom modeli ponúkajú. Tou je klasický panel klimatizácie s fyzickými tlačidlami pre nižší stupeň výbavy Active Pack.

Už v základe pritom Peugeot ponúka automatickú dvojzónovú klimatizáciu, takže nemôžeme napísať, že by bol najlacnejší variant vyslovene „sockou“. Páči sa nám, že tlačidlá umožňujú kompletné nastavenie ventilácie, nie len jej časti. Navyše vidíme po bokoch aj tlačidlá pre vyhrievanie predných sedadiel. Skvelé!

Peugeot 308 (panel klimatizácie)

Okrem toho Active Pack ponúka zliatinové disky, LED svetlomety, parkovacie senzory, bezkľúčový štart a multimediálny displej s Apple Carplay a Android Auto. Poteší aj štandardný tempomat či samostmievateľné spätné zrkadlo.

Najviac nás však prekvapila dostupnosť motorizácií. Základný Active Pack sa totiž neobmedzuje na benzínový trojvalec a na výber je aj s naftou alebo hybridným ústrojenstvom pod kapotou. Štandardom je potom manuálna prevodovka, prípadne automat v závislosti od výbavy a motorizácie.

Peugeot 308 (panel klimatizácie)
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie