Aktuality

Najmenej poruchové autá vyrába Kia, vyplýva zo štúdie J.D. Power 2022 Vehicle Dependability Study

Kia Sportage Hybrid (2022)

Keď sa dnes zákazník rozhoduje o kúpe nového auta, obyčajne má vyhliadnutých niekoľko modelov, ktoré sa mu zapáčili na prvý pohľad. Nasleduje spravidla dlhší proces rozhodovania, keď do veci vstupujú finančné záležitosti, zvýhodnené ponuky jednotlivých predajcov a automobiliek, rady od priateľov a známych a mnoho ďalšieho.

Pokiaľ ide o spoľahlivosť automobilov, ľudia sa ešte aj dnes riadia subjektívnymi dojmami. Namiesto toho, aby si overili fakty, pýtajú sa majiteľov vyhliadnutých vozidiel na to, s akými servisnými problémami sa stretli. Toto môže byť veľmi nerozumné, pretože za množstvo porúch je v konečnom dôsledku zodpovedný samotný vodič a jeho spôsob používania vozidla. Kto prehnane šetrí na palive a ľudovo povedané dusí motor nízkymi otáčkami, ten nemôže počítať, že mu bude roky spoľahlivo slúžiť - rovnako to nemôže očakávať ani ten, kto často ženie motor do červených otáčok, páli spojku a pritom zanedbáva priebežnú údržbu.

Je preto vhodnejšie pozrieť sa na výsledky nezávislých štúdií, ktoré nie sú vytvorené na objednávku. Také pripravuje napríklad aj J.D. Power.

J.D. Power vo svojej najnovšej štúdii Vehicle Dependability Study (VDS) 2022 zhodnotilo kvalitu aktuálne vyrábaných automobilov na severoamerickom trhu. Väčšina značiek pritom pôsobia aj na našom trhu, až na niektoré výnimky, ako Buick, Cadillac, GMC či Acura. J.D. Power vyhodnotil celkom 29 487 prípadov, pričom výsledkom štúdie je rebríček 32 automobilových značiek zoradených podľa incidencie servisných problémov na 100 vyrobených automobilov (PP100) za uplynulých 12 mesiacov. Vozidlá pritom nemali byť staršie ako z roku 2019.

Výsledky štúdie J.D. Power o spoľahlivosti áut 32 značiek ponúkaných na severoamerickom trhu.
Výsledky štúdie J.D. Power o spoľahlivosti áut 32 značiek ponúkaných na severoamerickom trhu.

Najmenej problémov na sto vozidiel tak mala značka Kia so skóre 145. Išlo o akékoľvek problémy, teda aj tie so softvérom, zhoršením kvality niektorých funkcií či potreby výmeny niektorých komponentov. Dodajme, že Kia u nás ponúka záruku na svoje vozidlá 7 rokov alebo do 150 000 kilometrov.

Ilustračná fotografia: pohľad pod kapotu Kia Sportage Hybrid (2022)
Ilustračná fotografia: pohľad pod kapotu Kia Sportage Hybrid (2022)

Na druhom mieste sa umiestnil pre nás menej známy Buick a potom známejšie značky Hyundai, Genesis, Toyota, Lexus a prekvapivo Porsche.

Značke Kia sa všeobecne darí v prieskumoch a štúdiách podobného kontextu. Nedávno sa dočkala uznania za to, že jej model Rio bol vyhlásený za najspoľahlivejšiu jazdenku s najlacnejším servisom:

Prečítajte si aj:


TEST KIA RIO 1.0 T-GDi: Najspoľahlivejšie jazdené auto s najlacnejším servisom

ERIK STRÍŽ


Prečítajte si aj:


Ľudia veria, že sa nové autá kazia častejšie. Čo odhalili slovenské štatistiky z STK?

Redakcia (s)


Sú samolepky na tabuľky s EČV legálne? Čo sa s nimi stane na STK a pri policajnej kontrole?

ERIK STRÍŽ


Kontroly jazdeniek ukazujú, že stáčanie a nepriznané nehody sú stále veľký problém

ERIK STRÍŽ


Hľadáte 4x4 do 5-tisíc eur? Vybrali sme 8 off-roadov, ktoré stále nájdete na trhu s jazdenkami

Redakcia (s)


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie