Aktuality

Tínedžerovi sa podarilo prelomiť zabezpečenie Tesly. Čo to znamená pre svet automobilizmu?

Tesla, hacker
Zdroj: Pixabay

V posledných dňoch viaceré zahraničné magazíny informujú o tínedžerovi, ktorý vraj dokázal prelomiť zabezpečenie Tesly. Informácie sa najskôr objavili na sociálnej sieti Twitter, kde ich mal zverejniť len 19-ročný hacker a IT bezpečnostný špecialista. Celým problémom sa však už zaoberajú aj analytici v Tesle. Čo to môže znamenať pre všetky moderné autá?

Obišiel zabezpečenie cez bezpečnostnú dieru

Fred pár dňami, účet na sociálnej sieti Twitter s názvom David Colombo zverejnil príspevok, v ktorom hovorí, že prevzal čiastočnú kontrolu nad viacerými vozidlami Tesla naprieč celým svetom. Colombo v originálnom príspevku uvádza, že má kontrolu nad približne 20 vozidlami Tesla v 10 rôznych krajinách sveta. Neskôr bolo vlákno pôvodného tweetu doplnené o informáciu, ktorá hovorila až o 25 modeloch Tesla z 13 krajín sveta.

Mladému hackerovi sa vraj podarilo získať prístup do systému týchto áut cez bezpečnostnú dieru v systéme Tesla. Údajne má byť schopný na diaľku otvoriť okná, zapnúť svetlá, naštartovať či dokonca vypnúť bezpečnostné prvky na aute. Nemôže však nijakým spôsobom komunikovať s vodičom. Jedinou možnosťou je vraj okamžitné zapnutie audiosúpravy auta na plný výkon. To môže byť pritom veľmi nebezpečné a môže spôsobiť dopravnú nehodu.

Už komunikuje s Teslou

Colombo samozrejme verejnosti neprezradil spôsob akým sa mu podarilo obísť zabezpečenie vyzidla. Uviedol však, že potrebné dáta už prebral so zástupcami automobilky, ktorí mu majú dať odpoveď v najbližších dňoch. Tesla zatiaľ oficiálne stanovisko nevydala, no ak je všetko skutočne pravda, dostávame sa k závažnej bezpečnostnej otázke.

Autá ako cieľ hackerov

Ak je možné podobným spôsobom preniknúť cez pomerne pokročilý systém Tesly, menej rozvinuté zabezpečenia niektorých iných automobiliek môžu byť vo veľkom ohrození. Táto téma sa pritom zdá byť pomerne aktuálnou. Takmer všetky automobilky sa dnes snažia svoje autá digitalizovať. Infotainment a auto je naustále pripojené k sieti a je teda len otázkou času, kedy sa hackerom podarí prelomiť jeho zabezpečenie.

Naštastie, David Colombo svoje poznatky odovzdal zástupcom Tesla, ktorí pravdepodobne bezpečnostnú dieru opravia. Avšak v budúcnosti sa nemusí nájsť hacker, ktorý chybu nahlási, ale môže ju využiť vo svoj prospech.

Práve z toho dôvodu je aktuálny trend digitalizácie pomerne nebezpečný. Auto je totiž zbraň, ku ktorej má prístup každý z nás aj bez zloženia potrebných skúšok.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie