Aktuality

Nový VW Passat sedan už do výroby neobjednáte. Automobilka ukončuje 36-ročnú éru klasického sedanu

Test VW Passat 2.0 TDI 4Motion Elegance: Business casual (foto: Tomáš Kelement pre auto motor a šport č. 11/2019)

Koncom roka 2020 sa objavila prvá fáma, že Volkswagen zo svojej ponuky vyradí Passat sedan. Dnes je to realita.

Passat sa už od začiatku tohto roka nedá objednávať do výroby, potvrdil importér značky pre holandský AutoWeek a dokazuje to aj slovenský konfigurátor, ktorý už model Passat sedan ponúka výhradne zo skladových zásob - nový model si už neobjednáte. V ponuke sa však naďalej nachádza kombi Passat Variant, tomu má automobilka zabezpečiť aj ďalšiu generáciu.

Sedany sa budú podľa holandského importéra vyrábať ešte tento rok, no sú určené len pre zákazníkov, ktorí už majú objednávku na výrobu alebo na dodanie zo skladu. Na ceste sú teda stále nejaké nové sedany.

Slovenská verzia konfigurátora už tiež neponúka personalizáciu modelu Passat sedan, namiesto toho odkazuje na výber skladových a predvádzacích vozidiel. Verziu kombi však konfigurovať možno aj naďalej.

Prečo Passat sedan musel skončiť?

Tradičná stredná trieda je na dobrej ceste k vyhynutiu. Nasvedčuje tomu aj koniec Fordu Mondeo a špekulácie o skorom ukončení výroby sedanov Opel Insignia a Renault Talisman. Nový Citroën C5 X tu síce ostáva, ale aby vyhovel meniacim sa spotrebiteľským preferenciám, ponúka výrazne odlišný tvar karosérie.

Dôvod, prečo Volkswagen prestáva so sedanom Passat, je ľahké uhádnuť. Jednoducho dnes už nemá dostatočné predajné úspechy.

Volkswagen Passat má za sebou už takmer 50 rokov (Typ 32, 1973 – 1981). Prvá generácia sa predávala ako 2- a 4-dverový sedan a ponúkala aj 3- a 5-dverové verzie, ale všetky zdieľali karosárske vyhotovenie fastback (resp. hatchback) a dizajn navrhnutý Giorgettom Giugiarom. Prvý formálny sedan pod značkou Passat uzrel svetlo sveta až v roku 1985 (generácia B2). Keďže posledné objednávky na nové modely boli možné odoslať do konca minulého roka, môžeme hovoriť o 36-ročnej ére sedanu.

Zatiaľ čo kombi Passat Variant sa dočká novej generácie, nebude sa to týkať karosérie sedan. Alternatíva však existovať bude, automobilka má pripravovať plne elektrickú verziu pod značkou ID.

V súčasnosti automobilka Volkswagen odvážne transformuje svoje modelové portfólio, aby reagovalo na zmeny spotrebiteľského správania aj európske emisné normy pre osobnú dopravu. V súčasnosti ponúka viacero elektromobilov, ktoré nesú spoločné pomenovanie ID. Ide o hatchback ID.3, SUV ID.4 a SUV-kupé ID.5. V minulosti automobilka ponúkala aj elektrické modely e-up! a e-Golf, v súčasnosti je možné Golf objednať si s klasickými spaľovacími motormi, ale aj v hybridizovaných verziách a tiež ako Golf plug-in hybrid so schopnosťou jazdiť v mestskom cykle na elektrinu až do vzdialenosti 76 km (Kombinovaný elektrický dojazd je 68 km).

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie