Aktuality

Viete, čo znamenajú tieto symboly? Sypače nemôžete predbiehať vždy!

Vodiči na diaľnici častokrát nevedia, ako sa majú správať počas hustého sneženia a nerešpektujú pravidlá pri jazde za snežným pluhom. Štandardne je predbiehanie pracujúcich sypačov zakázané, hrozí totiž šmyk na bočnej vrstve odpluhovaného snehu. Existuje však jedna výnimka - Moderné vozidlá zimnej údržby disponujú svetelným systémom, ktorý vodičom signalizuje možnosť predbiehania šípkami alebo krížikom "X".

Týmto spôsobom dáva sypač ostatným vodičom znamenie, či je bezpečné ho predbiehať a po ktorej strane. Ak šípka svetelnej signalizácie ukazuje do voľného jazdného pruhu, je to signál, že sypač môžete predbehnúť z naznačovanej strany. Ak bliká znamenie „X“, sypač nepredbiehajte. Vodič vás tým informuje, že vozovka ešte nie je pripravená pre rýchlejšiu jazdu. Vtedy je najlepšie počkať, kým vozidlo zimnej údržby nezíde z trasy. Pri hustom snežení sa tak môže stať až po niekoľkých kilometroch.

Sypače so snežnými pluhmi sa pohybujú pracovnou rýchlosťou približne 40 km/h. Pri vyššej rýchlosti sa znižuje kvalita odhŕňania. Ak sneží, alebo hrozí sneženie, vodiči by mali počítať s časovou rezervou a mali by na cestu vyraziť skôr.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie