Aktuality

Vianočné video od BMW s Christophom Waltzom a Supercar Blondie núti zamyslieť sa

Záber z vianočného videa značky BMW s Christophom Waltzom

Vianočné video od BMW

Automobilka BMW aj tento rok pri príležitosti vianočných sviatkov vydala krátky film, v ktorom tentokrát vystupuje elektrické SUV iX, ale predovšetkým fenomenálny herec Christoph Waltz. Spojenie tejto osobnosti s nápadným elektromobilom nie je náhodné, Waltz už zohral ústrednú úlohu na svetovej premiére modelu BMW iX na konferencii #NEXTGen 2020. V snímke s vianočným motívom im spoločnosť robia aj Alex Hirschi, známa ako Supercar Blondie, hviezdna módna návrhárka Alexa Chung, Kai Langer, vedúci dizajnu elektrickej značky BMW i a tiež Oliver Zipse, predseda predstavenstva BMW AG.

Dve a pol minúty trvajúci film sa odohráva v centrále automobilky v Mníchove a jeho ústrednou zápletkou je Waltzova snaha utiecť pred firemným vianočným večierkom. Aj keď sa ho napokon nechtiac zúčastní a zo slušnosti sa správa priateľsky a v rámci možnosti spoločensky, vyslobodením je pre neho odchod na vozidle BMW iX.

O niečo hlbšia myšlienka, ako sa na prvý pohľad zdá

Prečo si toto video zaslúži pozornosť a naše malé ocenenie? Pretože má zdanlivo jednoduchý dej, ale s hlbšou myšlienkou. Poukazuje na to, že ani ľudia, ktorých považujeme za spoločensky vychytených, vždy nemusia zdieľať rovnaké pohľady na trávenie vianočných sviatkov ako ostatní. A rovnako, ako hocikto iný, aj oni sa môžu v niektorých situáciách cítiť nepríjemne. Nie je to hanba ani slabosť necítiť sa komfortne a nie je správne vždy sa prekonávať za cenu pretvárky. Niekedy je správne ísť vlastnou cestou, a to aj za cenu, že niekto má na rovnakú vec celkom iný pohľad.

Práve počas Vianoc sme často konfrontovaní so stereotypmi, ako by sme ich mali tráviť, čo by sme mali počas sviatkov robiť, jesť a piť, dokonca ako by sme sa mali tváriť a čo cítiť. Lenže naše vnútorné prežívanie a názory sú jedinečné a nemusíme o nich nikoho presviedčať - práve tak, ako my nemusíme kopírovať názory iných a spoločnosti ako takej.

Je celkom v poriadku tráviť vianočné obdobie doma, s rodinou alebo aj bez nej, pred monitorom s počítačovou hrou, pred televízorom alebo vonku so psom. Alebo dlhou pokojnou jazdou v aute, ktoré máme radi. Je celkom v poriadku pozrieť si Smrtonosnú pascu a nie Popelku. Neexistuje dôvod, prečo by sme sa mali držať zbytočných zvykov a tradícií alebo sa prispôsobovať tomu, čo iní považujú za štandard. Je iba na nás, ako budeme tráviť svoj čas a čomu budeme venovať pozornosť.

Aj pri pohľade na fotky BMW iX si mnohí povedia, že sa automobika vybrala cestou, ktorá s tradíciami nemá nič spoločné. Niektorí dokonca tvrdia, že značka začína popierať vlastné historické dedičstvo. No a to je v poriadku, pretože keby pokrok závisel len na zákazníkoch a ich preferenciách, dodnes by sme jazdili na koňoch a bričkách. Steve Jobs mal pravdu, keď svojím spôsobom povedal, že zákazníci vlastne nevedia, čo chcú. Ako príklad uviedol Henryho Forda: „I think Henry Ford once said, ‘If I’d asked customers what they wanted, they would have told me, A faster horse!“ Skrátka, že keby sa Ford pýtal zákazníkov, čo chcú, zrejme by povedali rýchlejšieho koňa a nie automobil. Lenže Ford bol, našťastie, vizionár a jeho automobil Model T sa stal revolúciou v osobnej doprave.

Takíto vizionári dnes stoja na čele každej veľkej automobilky, od ľudového Volkswagenu, Toyoty a Renaultu po prémiové značky, ako BMW, Mercedes-Benz, Rolls-Royce či Bentley. Je dobre, že títo ľudia nie sú obmedzení tradíciami a stereotypmi, ale zhmotňujú svoje odvážne predstavy do automobilov novej éry.

Len tak mimochodom, tá sa už začala a my sme šťastní, že ju sledujete spoločne s nami prostredníctvom titulov Autoviny.sk a auto motor a šport.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?