Aktuality

Toto sú najpredávanejšie jazdené autá na Slovensku: je medzi nimi aj to vaše?

Ilustračná fotografia: ŠKODA OCTAVIA

Spoločnosť AURES Holdings, ktorá na Slovensku a v zahraničí prevádzkuje známe autobazáry s jazdenými autami, takzvané áčka, zverejnila správu o jej obchodných úspechoch počas júla a augusta 2021.

V Poľsku, Česku a na Slovensku sa v týchto autobazároch predalo viac ako 17-tisíc kusov automobilov, čo je podľa slov spoločnosti najviac v jej doterajšej histórii. Tento stav korešponduje s ustupujúcimi opatreniami súvisiacimi s ochorením COVID-19, ale možno aj s pretrvávajúcou polovodičovou krízou, ktorá zhoršuje dostupnosť nových automobilov.

Kupujúci automobilov teraz pociťujú dôsledky ťažko predvídateľnej pandémie v podobe chýbajúcich funkcií vozidiel, vyšších cien a nedostatku príplatkových opcií. Renault prestal inštalovať digitálne prístrojové panely do svojho nového SUV Renault Arkana, zatiaľ čo Nissan nechal tisíce svojich automobilov bez navigačných systémov. Problémy sa týkajú prakticky každej automobilky, najnovšie už aj Toyoty, ktorá doteraz bola pre dostatok skladových zásob pred krízou relatívne dobre chránená:

Prečítajte si aj:


Najväčšia automobilka sveta znižuje výrobu na skoro polovicu, za všetko môže Covid a nedostatok čipov

ERIK STRÍŽ


AURES Holding v tlačovej správe zverejnil aj zoznam najpredávanejších jazdených automobilov na Slovensku, v Poľsku a Česku. Tieto výsledky približne zodpovedajú tomu, ako sa predávajú aj nové automobily:

SLOVENSKO (predaje v lete 2021, júl a august)

 1. Škoda Fabia
 2. Škoda Octavia
 3. Volkswagen Passat
 4. Kia Ceed
 5. Škoda Superb
 6. Volkswagen Golf
 7. Kia Sportage
 8. Opel Astra
 9. Hyundai i30
 10. Suzuki Vitara

Je zaujímavé, že značka Hyundai je slovenskou jednotkou v oblasti predaja nových áut súkromným vlastníkom (teda nie firmám), napriek tomu v áčkach vystupuje s modelom i30 až na deviatej priečke. A model Tucson sa v rebríčku TOP10 nenachádza vôbec.

ČESKO:

 1. Škoda Octavia
 2. Škoda Fabia
 3. VW Passat
 4. Škoda Superb
 5. VW Golf
 6. Ford Focus
 7. Hyundai i30
 8. Ford Mondeo
 9. VW Tiguan
 10. Kia Ceed

Český trh s jazdenými automobilmi sa od toho slovenského zásadne nelíši, hoci v prvej desiatke namiesto Sportage figuruje Tiguan Prvé dve miesta patria modelom od Škody, tretí je Passat.

POĽSKO:

 1. Opel Astra
 2. Opel Insignia
 3. VW Passat
 4. Škoda Octavia
 5. Škoda Fabia
 6. Ford Focus
 7. Renault Megane
 8. Kia Sportage
 9. Renault Clio
 10. Dacia Duster

Poľský trh sa ukazuje ako podstatne odlišný od českého a slovenského. Škoda obsadila s Octaviou a Fabiou až štvrté a piate miesto, pričom prvé priečky patria značke Opel. Astra a Insignia sú evidentne Poliakom blízke, takisto Dacia Duster, hatchback Ford Focus či kompakt Renault Clio.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie