Aktuality

Nový Land Rover Defender sa stal bestsellerom, ide o druhý najpredávanejší model automobilky

Moderný nástupca legendárneho modelu Land Rover Defender sa zmenil na nepoznanie. Premena tohto modelu na „štýlovku“ dopadla úspešne, dnes je Defender globálne druhým najpredávanejším modelom koncernu Jaguar Land Rover. V poslednom finančnom štvrťroku spoločnosti, ktorý sa uzavrel 30. júna, skončil Defender hneď za Range Roverom Evoque.

Druhá generácia modelu Defender bola uvedená na trh začiatkom minulého roka, štyri roky po ukončení výroby pôvodnej generácie, ktorá tu s nami bola 67 rokov.

Pôvodný Defender sa po druhej svetovej vojne sa stal ikonou kvôli svojmu drsnému, hranatému dizajnu a schopnostiam v teréne. Pre Land Rover však vždy išlo len o predajnú „bokovku“.

Land Rover pri návrhu najnovšej generácie stál pred výzvou. Cieľom bolo prilákať majiteľov pôvodného modelu, a zároveň osloviť novú generáciu kupujúcich.

Aktualizovaný Defender, ktorý je luxusný a má moderné technológie, sa po svojom uvedení na trh rýchlo stal predajným hitom, ale je to vôbec prvýkrát, čo tento model v globálnom predaji spoločnosti predbehol stredne veľké SUV Land Rover Discovery Sport a veľké SUV Range Rover Sport.

Land Rover Defender 90
Land Rover Defender 90

Spoločnosť JLR uviedla na trh až tri karosárske varianty – päťdverový s označením 110, trojdverový 90 a začiatkom budúceho roka má byť k dispozícii ešte praktickejšia verzia 130 so sedemmiestnou konfiguráciou sedadiel, čo zvýši príťažlivosť modelu na trhu v USA.

Úspešnosť predaja modelu Defender v poslednom štvrťroku by mohla odrážať stratégiu spoločnosti JLR uprednostňovať modely s vyšším ziskom, pretože výroba sa prispôsobuje nedostatku polovodičov.

„Urobíme všetko pre to, aby sme zmiernili dopad, vrátane stanovenia priority výroby vozidiel s vyššou maržou, ako aj vykonania zmien výrobných špecifikácií, kde je to možné,“ uviedol finančný riaditeľ JLR, Adrian Mardell, začiatkom tohto mesiaca. Šéfdizajnér spoločnosti JLR, Gerry McGovern, naznačil, že sa plánuje ďalšie varianty modelu Defender. „Som absolútne presvedčený, že Defender sa sám o sebe stane značkou,“ uviedol na adresu populárneho offroadu McGovern.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie