
Ilustračná fotografia: Nenávistné komentáre a správy na internete nemusia byť problém, ak sú jednorazové. Ak sa ale opakujú, môžu reálne znížiť kvalitu života adresáta - aj takéto javy už bude zohľadňovať zákon. Dôležité je pripomenúť, že už dnes možno vyvodiť zodpovednosť za komentáre a správy, ktorých predmetom je vyhrážanie sa násilím či smrťou, hoci boli iba jednorazové.
### Zodpovednosť má byť jednotná v reálnom aj virtuálnom svete
Internetové prostredie dalo ľuďom možnosť slobodne sa vyjadrovať, až na extrémne výnimky celkom bez zodpovednosti. Zatiaľ čo väčšina ľudí príležitosť komunikovať cez internet využila rozumne a primerane zodpovedne, určité percento ľudí si zamieňa slobodu prejavu s neobmedzeným obťažovaním, šikanovaním a vyhrážaním sa.
Virtuálny priestor už dávno nie je oddelený od „fyzického“ sveta, sú vzájomne previazané a elektronická komunikácia sa stala pre nás celkom prirodzenou súčasťou života. Preto je aj obťažovanie cez internet záležitosťou, ku ktorej musíme pristupovať s plnou vážnosťou. Ak nás niekto na internete osočuje, píše o nás nepravdy alebo zámerne zle interpretuje fakty, môže nás dostať do nevýhodnej pozície – nemôžeme sa týmto útokom brániť, na druhej strane je evidentné, že nám tieto komentáre, videá a články môžu škodiť v práci i súkromí.
Od 1. júla 2021 nadobudne účinnosť novela Trestného zákona, zavedie sa nový trestný čin nebezpečného obťažovania podľa § 360b, [uvádzajú Právne listy](http://www.pravnelisty.sk/zakony/a943-novy-trestny-cin-nebezpecneho-obtazovania).
„*Od 1. 7. 2021 bude v účinnosti v trestnom zákone aj nový trestný čin – nebezpečné elektronické obťažovanie, podľa ktorého kto úmyselne prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby podstatným spôsobom zhoršuje kvalitu života iného tým, že ho dlhodobo ponižuje, zastrašuje alebo obťažuje, prípadne zverejní záznam prejavu tejto osoby, potrestá sa odňatím slobody až na 3 roky*,“ [vysvetlil Novému Času advokát Róbert Bános](https://www.cas.sk/clanok/2544279/celebrity-sa-zbavia-otravnych-ludi-od-jula-plati-novy-zakon-za-nenavistne-komentare-tri-roky-basy/).
Dôvodová správa k návrhu úpravy Tresného poriadku argumentuje tým, že osobitne v časoch pandémie COVID-19 so širokospektrálnym presunom pracovných i súkromných aktivít obyvateľov Slovenskej republiky do digitálneho priestoru sa stal obzvlášť vypuklým problém šikany v kybernetickom priestore – tzv. kyberšikany, resp. kybernetickej šikany. Zároveň dodáva, že v žiadnom prípade pritom nejde iba o problém žiakov, študentov, či neplnoletých osôb alebo osôb blízkych veku mladistvých. Kybernetické obťažovanie sa týka aj dospelých, plnoletých osôb a vo všeobecnosti sa vyznačuje znakom opakovaného, či trvajúceho konania s úmyslom škodiť druhému ponižovaním, vystupovaním v mene poškodeného a vylučovaním (izoláciou) zo skupiny.
Plné znenie doplnenej/upravenej časti Trestného zákona by malo znieť nasledovne:
Nebezpečné obťažovanie
(1) Kto inému prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, počítačového systému alebo počítačovej siete úmyselne podstatným spôsobom zhorší kvalitu jeho života
a) dlhodobým znevažovaním, zastrašovaním, neoprávneným konaním v jeho mene alebo iným podobným dlhodobým obťažovaním, alebo
b) tým, že neoprávnene zverejní alebo sprístupní inej osobe obrazový, zvukový alebo obrazovo-zvukový záznam jeho prejavu osobnej povahy získaný s jeho súhlasom, spôsobilý ohroziť jeho vážnosť alebo privodiť mu inú vážnu ujmu,
potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a)na chránenej osobe, alebo
b)z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na dva roky až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a)a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, alebo
b)hoci bol za taký čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch odsúdený.
### Prečo je táto téma dôležitá aj pre nás?
Prichádzajú zmenu vítame. Motoristické médiá sú v internetovom priestore práve tak významné, ako akýkoľvek iný spravodajský titul či web venujúci sa životnému štýlu. **Naše stránky každý mesiac navštevuje pol milióna čitateľov** a dosah našich príspevkov na Facebooku sa pohybuje vo veľmi podobných hodnotách.
V našom titule Autoviny.sk nájdete prevažne autorské príspevky na témy, ktoré priamo alebo okrajovo súvisia s automobilmi, motocyklami, dopravou, príslušnou legislatívou, ale aj testy vozidiel, príslušenstva a tiež informácie, ktoré sa týkajú Vlády SR a Európskej únie. Práve posledné dve témy obyčajne vzbudujú väčší záujem verejnosti a tiež jednotlivcov, ktorí majú záujem v komentároch a súkromných správach prezentovať svoje negatívne stanoviská k veci.
Negatívne názory na plány a konanie Európskej únie či Vlády SR sú dôležité, pretože ak sú zostavené konštruktívne, môžu sa podieľať na pozitívnej zmene v blízkej budúcnosti. **Na verejnej mienke záleží, v demokracii sa práve ona podieľa na pokroku**.
Problémom sa stáva, keď sú komentáre a správy obťažujúce, namierené proti konkrétnym novinárom (autorom článkov) alebo osobám, ktoré sú v článku spomínané, a navyše **dlhodobé**. Nenávistné komentáre obyčajne ignorujeme, ale neberieme ich na ľahkú váhu, keď je predmetom správ či komentárov vyhrážanie sa. Je skoro neuveriteľné, že aj v dnešnej dobe sú ľudia natoľko neprezrieraví, že vyhrážanie sa násilím či dokonca smrťou napíšu pod vlastným menom a odošlú do média či do správy adresovanej známej osobnosti.
Legislatívne novinky sa ale netýkajú iba médií a známych osobností, ale **kohokoľvek**, kto je alebo sa stane obeťou elektronického obťažovania, šikanovania či vyhrážania.
Verte či nie, už aj my sme sa stretli s vyhrážkami od ľudí, ktorých vôbec nepoznáme, len preto, že sme informovali o vtedy [nových opatreniach v súvislosti s ochorením COVID-19](https://www.autoviny.sk/novinky/121603/pozor-tu-su-aktualne-informacie-o-rezime-na-hraniciach) alebo o tom, že [niektorým policajtom budú rušiť menovky](https://www.autoviny.sk/novinky/122371/aktualne-policajtom-rusia-menovky-a-pridavaju-nove-pravomoci). Ako motoristickí novinári máme aj svojich „fanúšikov“, ktorí nás majú v hľadáčiku a z času na čas nás obdarujú parádnym psychopatickým výlevom. Obyčajne sa to dá ignorovať a neriešiť, ale dokedy?
V novele je kľúčový pojem **dlhodobosti**. Za jeden nenávistý, urážlivý či vulgárny komentár na internete teda nebude nikto posielaný do väzenia. Novinka sa týka ľudí, ktorí **dlhodobo a zámerne** útočia prostredníctvom internetu na iných. Pokiaľ je však predmetom správy nebezpečné vyhráženie sa násilím alebo likvidáciou, už dnes máme k dispozícii právne nástroje, ako vyvodiť zodpovednosť voči jej autorovi.