Prečo sú pneumatiky čierne? Pozrite sa, čo stojí za ich charakteristickou farbou.
Čierne pneumatiky kedysi neboli samozrejmosťou. Čo stojí za ich charakteristickým sfarbením a prečo nie sú napríklad modré alebo biele? Ich farba má viacero dôvodov, ako len ten praktický.
Vydané Text: David Hecl
Získavanie prírodného kaučuku. Jeho farba je mliečne biela. | Reprofoto: Chemical News Desk
Dôvodov prečo sa do bielej gumy pridáva čierny pigment je hneď viacero. Ide hlavne o to, že **čierny pigment stabilizuje samotný materiál použitý na výrobu**. Okrem toho je **čierna do gumy pridávaná aj preto, že materiál tak lepšie dokáže odolávať UV žiareniu** dopadajúcemu na povrch kolesa. Tak sa zvyšuje aj životnosť gumy. Bez pridaného pigmentu by samotný biely materiál za krátko zožltol, stvrdol a začal by praskať. **Pigment navyše slúži aj na odvádzanie tepla z povrchu pneumatiky za jazdy**.
No a potom je tu samozrejme aj praktický dôvod. Na čiernej pneumatike vidieť omnoho menej nečistôt a opotrebenia ako na bielej pneumatike. Napriek tomu sa v minulosť často na prémiových autách používal biely lem kolesa. Išlo však len o estetický doplnok od ktorého sa časom upustilo.
Čierna, Guma, Koleso, Letné Pneumatiky, Pigment, Pneu, Pneumatika, Pneumatiky, Sadze, Zimné Pneumatiky
David Hecl
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.
ODPORÚČANÉ
Financovanie nového auta
Autoúver výhodnejší ako lízing?
Koniec dlhodobého testu