Aktuality

Nový Volkswagen Polo prináša techniku z najvyšších tried. Dočkáme sa aj GTI?

VW Polo FL 2021

18 miliónov predaných kusov za 46 rokov. Tieto čísla robia z VW Polo jedno z najpredávanejších áut vôbec. Teraz prichádza obľúbený mestský hatchback s modernizáciou, ktorá z neho robí najinteligentnejšie auto vo svojej triede. Polo totiž dostalo prvky výbavy, ktoré len pred troma rokmi priniesol Touareg.

Rok v znamení nových modelov. Aj tak by sme mohli popísať rok 2021 z pohľadu Volkswagenu. Nové Polo však neprichádza v novej generácii, ale len v rozsiahlej modernizácii. Tá je už na prvý pohľad zrejmá a dalo by sa povedať, že malé Polo približuje ešte viac k väčšiemu Golfu.

Oproti pôvodnej verzii, ktorá prišla na trh v roku 2017 sa rozmery Pola príliš nezmenili. Na dĺžku meria 4 053 mm, na šírku je to 1 751 mm a na výšku 1 446 mm. Stále stojí na modulárnej podvozkovej platforme MQB A0, ktorá mu vďaka priečne uloženému motoru vpredu dodáva bohatú ponuku priestoru v kabíne. Svedčí o tom aj kapacita kufra, ktorá je 351 litrov.

VW Polo FL 2021

Dostupné so svetlami z Touaregu

Drvivá väčšina viditeľných zmien sa odohrala navonok. Nové Polo má prepracované predné aj zadné svetlomety spolu s novými nárazníkmi. Predné svetlomety je dokonca možné zakúpiť aj vo vyhotovení IQ.LIGHT LED-Matrix. Ide o technológiu, ktorá je dnes už používaná napríklad v Touaregu, ktorý ju pred časom premiérovo poodhalil. V malom Pole je vytvorená pomocou dvoch samostatných modulov v každom prednom svetlomete, ktoré sa dokopy skladajú z ôsmych LED. Vďaka tomu je možné vytvárať rôzne funkcie osvetlenia, ako napríklad vyrezávať protiidúce autá bez ich oslnenia.

Svetlomety majú dva LED pásy denného svietenia, ktoré sú umiestnené v ich spodnej časti. Kratší z nich kopíruje spodnú hranu svetlometu, zatiaľ čo dlhší z nich sa tiahne pozdĺž masky chladiča a ž k logu automobilky.

Zadné svetlomety sú vôbec po prvýkrát dvojdielne. Ich menšia časť zasahuje do veka batožinového priestoru. Svetlá prinášajú trojrozmernú grafiku a už sériovo sú vyhotovené z LED. V najvyššej verzii obsahujú dynamické smerové svetlá a prepínateľnú grafiku brzdových svetiel.

VW Polo FL 2021

Nové systémy aj na palube

Polo zasiahla modernizácia aj zvnútra. Už sériovo je dostupné s digitálnym prístrojovým štítom s uhlopriečkou 8 palcov. Vy vyšších výbavách potom nechýba tradičný 10,25-palcový displej. Digitalizácia sa dotkla aj ovládania klimatizácie. Základné tlačidlá sú síce vyvedené pod centrálny displej infotainmentu, no v najvyššej výbave Climatronic ich je možné ovládať len cez špeciálny digitálny panel. Ten je lesklý a má podsvietené tlačidlá vďaka čomu nebude problém ani s ovládaním v noci.

Samotný infotainment je v novom Pole dostupný až v troch verziách. Základné vyhotovenie má označenie ako Composition Media a disponuje displejom s uhlopriečkou 16,5 cm. Sériovo bude dodávané do výbav Polo a Life. Ako jediné z ponúkaných prevedení obsahuje ešte staršiu softvérovú stavebnicu MIB2. Nad ním sa nachádza systém Ready2Discover s 20,3 cm displejom. Toto prevedenie je sériovo dostupné pre výbavu Style a R-Line. Na želanie však dostanete aj Discover Media s rovnakým displejom alebo najvyššie prevedenie Discover Pro. To má displej s uhlopriečkou až 23,4 palca.

Discover Media a Discover Pro umožňujú online konektivitu vďaka eSIM, služby We Connect alebo We Connect Plus. Samozrejmosťou je možnosť pripojenia Apple CarPlay či Android Auto. K autu si môžete aj bezdrôtovo pripojiť smartfón vďaka rozhraniu App-Connect Wireless.

VW Polo FL 2021

Automatizovaná jazda je premiérou triedy

Najzaujímavejšou novinkou je ale možnosť čiastočne automatizovanej jazdy. Vôbec po prvýkrát v aute tejto kategórie nájdeme systém ID.DRIVE Travel Assist. Ten kombinuje funkciu prediktívneho adaptívneho tempomatu ACC a asistenta na udržiavanie v jazdných pruhoch Lane Assist do rýchlosti 210 km/h. Pomocou kapacitného volantu je možné s autom jazdiť čiastočne automatizovane. Podľa predpisov EÚ ide o automatizovanú jazdu úrovne Level 2.

Nechýbajú ale aj iné systémy. Sériovo dodávaný je Front Assist, City Brake, Pedestrian Recognition, systém na rozpoznávanie únavy vodiča či základný systém Lane Assist. Už v základe dostanete aj stredový airbag pre cestujúcich vpredu a mnoho ďalších prvkov výbavy.

VW Polo FL 2021

Iba trojvalce, no čaká sa na silné GTI

Pod kapotou budú výhradne trojvalcové litrové agregáty. Jediný štvorvalec by sa mal objaviť v priebehu leta v Polo GTI. Základ ponuky tvorí litrové MPI s výkonom 59 kW a krútiacim momentom 95 Nm. Tento motor je dodávaný výhradne s 5-stupňovým manuálom.

Nad ním je v ponuke zasadený motor 1,0 TGI s výkonom 60 kW a krútiacim momentom 160 Nm. Ako už názov napovedá, ide o motor schopný spaľovať benzín aj CNG. Štartuje sa a jazdí primárne na plyn a v prípade potreby sa automaticky prepína na benzín. Motor sa opäť kombinuje s 5-stupňovým manuálom.

Aktuálne druhým najsilnejším motorom je 1,0 TSI s výkonom 70 kW. K dispozícii bude buď s 5-stupňovým manuálom alebo na želanie so 7-stupňovou prevodovkou DSG.

Napokon najsilnejší litrový motor TSI s výkonom 81 kW a krútiacim momentom 200 Nm bude štandardne dodávaný so 7-stupňovým DSGčkom.

Príchod v júni a 5 stupňov výbavy

Nové Polo je možné zakúpiť v piatich výbavách. Základ je Polo, nad ním je zasadený Life a Style a vrchol tradičnej výbavy tvorí R-Line. Ako sme už skôr uviedli, na trh sa v priebehu leta dostane aj špičková verzia GTI so silným motorom. Zaujímavým bodom ponuky je možnosť príplatku za ozvučenie beatsAudio s výkonom až 300 W alebo za športový paket pre verzie Style a R-Line. V ňom totiž dostanete športový podvozok znížený o 15 mm, elektronickú uzávierku diferenciálu XDS a možnosť voľby jazdného profilu. Predaj nového Pola je na Slovensku plánovaný na jún 2021 s cenou začínajúcou na čiastke 12 990 €.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie