Aktuality

Toto je nový Citroën C5X! Podľa značky ide o úplne nový druh auta

Ak by vás zaujímalo, do akej kategórie spadá nový model francúzskej automobilky, tak vás sklameme. Citroën chce týmto modelom zbúrať zaužívané automobilové stereotypy, a preto vyrobil auto, ktoré by mohlo byť zástupcom minimálne v troch kategóriách.

„Najlepšou pochvalou bolo, keď povedali, že nevedia, čo to je,“ šéf dizajnu značky, Pierre Leclercq.

Za redakciu môžeme napísať, že Citroën týmto modelom pravdepodobne mieri na ľudí, ktorí nepotrebujú veľké a ťažké SUV s vysokou spotrebou paliva, no túžia po trochu lepšom nastupovaní a všestrannosti. Svojím spôsobom model C5X filozoficky nadväzuje na nedávno predstaveného súrodenca, Citroën C4. Bez ohľadu na to, do ktorej kategórie novinku zaradíte, v každom prípade ide o veľké rodinné auto. Automobilka sľubuje veľa priestoru pre cestujúcich (rázvor až 2 785 mm) a objemný batožinový priestor s veľkosťou 545 litrov, do ktorého sa podľa výrobcu zmestí aj celá práčka.

Novinka využíva technický základ pochádzajúci z Peugeotu 508, ktorý však naladili o niečo komfortnejšie pre maximálne pohodlie na ceste. Asi nikoho neprekvapí, že aj v tomto prípade využíva Citroën tlmiče s progresívnymi hydraulickými dorazmi, ktoré sme si už mohli vyskúšať v nových modeloch C4 a C5 Aircross. V C5X sú doplnené o adaptívnu funkciu v troch režimoch pre lepšiu kontrolu v zákrutách. S celkovou dĺžkou 4 805 mm, šírkou 1 865 mm a výškou 1 485 mm presne zapadá do stredu segmentu D.

Citroën C5X (predstavenie)

ÚTULNÝ INTERIÉR

Vyzerá to tak, že Citroën sa vrátil na tú správnu cestu. Narážame najmä na predchádzajúce pokusy s ovládaním klimatizácie prostredníctvom dotykového displeja. Značke to síce ušetrilo zopár drobných za panel klimatizácie a spočiatku to vyzeralo moderne, no prax ukázala, že toto riešenie môže byť počas jazdy nebezpečné a vďaka spomalenému multimediálnemu systému aj otravné. Za každý nový model s klasickým ovládaním ventilácie preto od nás značka získava desaťsekundový standing ovation a o štvrtinu hviezdičky lepšie hodnotenie v každom teste.

Koncepcia palubnej dosky má veľmi blízko k menšiemu modelu C4, upgrade však dostali materiály. Celok tak na fotografiách pôsobí o niečo lepším, prémiovejším dojmom. Automobilka opäť tvrdí, že na prvom mieste pri vývoji interiéru bol komfort posádky. Vpredu tak môžete nájsť pohodlné sedadlá, vďaka ktorým sa cestujúci bude cítiť ako doma vo svojej obývačke. Dlhodobý komfort vytvárajú vrstvy s vysokou hustotou a pena s tesnou štruktúrou, takže v sedadlách sa sedí uvoľnene a to aj na najdlhších cestách. Priestor na zadných sedadlách pozýva na oddych a uvoľnenie, pretože ponúka mnoho miesta na nohy, pohodlné sedenie a štedrý výhľad cez strešné okno.

Citroën C5X (predstavenie)

Pre zvýšenie pohodlia na najvyššiu možnú mieru prešla dôslednou starostlivosťou aj akustika, čo potvrdzujú najmä vrstvené predné aj zadné akustické okná, ktoré príkladne izolujú interiér od vonkajších hlukov

Myslelo sa aj na technologických nadšencov. Súčasťou palubnej dosky je dotyková 12’’ HD obrazovka, 4 konektory USB-C ako aj bezdrôtové nabíjanie mobilných telefónov. Model Citroën C5 X ponúka aj niektoré systémy čiastočne autonómnej jazdy na úrovni Level 2, Highway Driver Assist spája adaptívny tempomat s funkciou Stop & Go a asistenčné systémy na udržanie vozidla v jazdnom pruhu: vodič sa už nemusí zaoberať rýchlosťou a trajektóriou vozidla, všetky tieto úlohy prevezme vozidlo. Medzi mnoho ďalších funkcií, ktoré zjednodušujú každodenný život, patria aj sledovanie mŕtveho uhla s dlhým dosahom, systém Rear Cross Traffic Alert, ktorý odhaľuje možné nebezpečenstvo v blízkosti vozidla pri cúvaní, systém Top 360 Vision zjednodušuje manévrovanie s vozidlom pomocou zobrazovania okolia vozidla na dotykovej obrazovke či bezkľúčový prístup a štartovanie Proximity, ktoré po priblížení a vzdialení sa vodiča automaticky odomkne a zamkne vozidlo.

Citroën C5X (predstavenie)

PHEV ÁNO, DIESEL NIE

Automobilka ešte nezverejnila kompletné informácie o pohonných jednotkách. Podľa všetkého však pod kapotou tohto auta už nenájdeme naftový motor. Okrem známych benzínových motorizácií koncernu príde do ponuky tiež plug-in hybridná verzia s výkonom 165 kW (225 k) a elektrickým dojazdom do 50 kilometrov. Na oficiálne potvrdenie si však budeme musieť chvíľku počkať.

Citroën C5 X, dostupný s benzínovými alebo plug-in hybridnými pohonmi, sa začne predávať v druhom štvrťroku 2021.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie