Aktuality

Vidíte dobre, toto je nový Renault 5. Značka sa vracia k starému dizajnu, ale v modernej úprave

Značka Renault, ako ju poznáme, sa postupne stane minulosťou. Francúzi sa pripravili na novú éru v automobilovom priemysle tak, že budú vzorom pre všetky ostatné značky. Minimálne to by radi čítali oni a v skutočnosti sú ich ambície vskutku pôsobivé.

Automobilka Renault podľa vlastných slov predstavuje ,,Nouvelle Vague”, teda novú vlnu v autopriemysle. Vzorom tejto novej vlny je prototyp Renault 5, kompaktný hatchback s elektrickým pohonom a retro vzhľadom, ktorý pripomína niekdajší dizajn využívaný automobilkou, avšak interpretovaný pre potreby novej doby. Výrobca neuvádza jeho technické údaje, pripomína len nadväznosť na model R5 vyrábaný v rokoch 1972-1996 a jeho 100% elektrický pohon.

Plány sú smelé, reprezentujú novú stratégiu spoločnosti, ktorý výrobca nazval Renaulution. Do roku 2025 Renault predstaví až 14 nových vozidiel. Všetky budú elektrifikované, teda sa budú ponúkať aj ako hybridy a elektromobily a sedem z nich bude plne elektrických. Táto modelová ofenzíva bude útočiť na segmenty C/D. Všetky vozidlá budú využívať otvorený ekosystém „Software République“, medzi ktorého kľúčové piliere patrí kybernetická bezpečnosť a prepojené služby.

Ambície sú v tomto prípade v súlade s potenciálom. Renault ako značka pôsobí už 120 rokov, momentálne je vďaka elektromobilu Renault ZOE Z.E. lídrom elektromobility v Európe, vytvoril elektrifikovanú platformu E-TECH a špeciálnu pozornosť venuje vývoju elektrických pohonov. Výrobca pritom tvrdí, že to je stále iba začiatok.

V rámci stratégie Renaulution sa značka chce transformovať „na značku technologií, služieb a čistej energie“. Mieni to dosahovať vďaka tisícke softvérových inžinierov, ktorých zamestnáva, otvorenému ekosystému Software République a elektrickým platformám pre vozidlá CMF-EV a CMF-B EV, ako aj hybridnou technológiou E-TECH.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?