Autoviny.sk

Ktoré zimné pneumatiky sú lepšie? Užšie či širšie?

Testy zimných pneumatík vykonáva nemecký autoklub ADAC pravidelne. Po veľkom prepadáku celoročných pneumatík pre autá kategórie SUV sa jeho technici pozreli na zimné pneumatiky z trocha netradičného pohľadu. Ak na auto môžete namontovať pneumatiky viacerých rozmerov, pre ktoré sa rozhodnúť? Výsledky odborníkov príliš neprekvapili, pre bežného motoristu sú však celkom určite zaujímavou informáciou.

Päť alternatív

Ako referenčný model testu technici použili pneumatiku Dunlop Winter Sport 5. Rozmery sa pohybovali v rozmedzí 195/65 R15 až 225/40 R18. Rozdiel v šírka behúňa pneumatiky teda bolo 30 milimetrov. Výsledky meraní ukázali, že tento rozdiel rozhodne nie je zanedbateľný. Dodajme, že toto spektrum pokrýva pomerne širokú skladbu automobilov od malých mestských až po luxusné.

Sneh a voda

Úzke pneumatiky boli podľa očakávania lepšie na snehu a vode. Lepšie výsledky dosahovali pri štarte, v smerovej stabilite v zákrutách, lepšie tiež zvládali aquaplaning. Tieto výsledky sa dali očakávať, užšia pneumatiky sa dokáže lepšie zarezať do podkladu. Citeľné to bolo v prípade prejazdu hlbokou vodou, kedy pneumatiky so šírkou 225 milimetrov stratila kontakt s vozovkou pri rýchlosti 70 km/h, zatiaľ čo pneumatika so šírkou 195 milimetrov zvládala aj rýchlosť 80 km/h. Pri brzdení v snehu a hlbokej vode však boli výsledky podľa očakávania opačné. Širšie pneumatiky zvládali túto disciplínu citeľne lepšie.

Suchá a vlhká cesta

Pri týchto podmienkach vyhrávajú širšie pneumatiky. Auto s nimi dosahovalo lepšiu akceleráciu, smerovú stabilitu a samozrejme aj kratšiu brzdnú dráhu. Samostatnou kapitolou, ktorá je pre mnohých motoristov dôležitá, je cena. Užšie pneumatiky sú častokrát podstatne lacnejšie. V tejto súvislosti však technici prišli so zaujímavými výsledkami. Užšie pneumatiky síce sú lacnejšie, no vzhľadom na menšiu styčnú plochu s cestou sa rýchlejšie opotrebovávajú.

Podľa preferencií

Záverečné hodnotenie technikov dopadlo šalamúnsky. Vyberať treba podľa podmienok, s ktorými sa na ceste budete stretávať najčastejšie. Motoristi bývajúci v horách si vyberú skôr užšie pneumatiky, na mestské jazdenie v južnejších okresoch sú vhodnejšie naopak širšie. Merania v jednotlivých disciplínach teda jasne ukázali, že univerzálna voľba neexistuje. Výhody za jedných podmienok vyvažujú nevýhody za iných. Pri výbere optimálneho rozmeru, zvlášť keď jazdíte do hôr, odporúčame výber rozumného rozmeru disku. Nie všetky sú totiž vhodné na montáž snehových reťazí.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie