Aktuality

Toto vás nepoteší. Jazdených automobilov je málo a sú čoraz drahšie!

Autobazár

Účet za Koronu je v prípade osobných automobilov doslova brutálny. Za sedem mesiacov roka 2020 sa u nás predalo o takmer 20 000 menej nových osobných automobilov než za rovnaké obdobie roka 2019. A tento rozdiel už naplno cítiť na trhu jazdených automobilov. Výsledkom je, že na trhu chýbajú mladšie autá s nízkym počtom najazdených kilometrov. Ponúkané jazdené autá sú drahšie, staršie a viac jazdené. Podľa analýzy ponuky jazdených vozidiel od spoločnosti AAA AUTO si kupujúci u nás v lete mohli vyberať z celkovej ponuky 52 647 ojazdených áut, najčastejšie vo veku 9,4 roka, s nájazdom 165 000 km a cenou 6 200 eur. Niektoré kraje navyše medziročne zaznamenali výrazný pokles v ponuke, Nitriansky až o viac ako šestnásť percent, len o niečo nižší bol prepad v Banskobystrickom regióne. Stabilná ponuka sa drží už len v Trenčianskom kraji.

Cena ojazdených áut sa pohybovala najčastejšie na úrovni 6 200 eur a v porovnaní s predošlými mesiacmi tak stúpla o 200 eur, medziročne dokonca o 600 eur.

"Pandémia obrátila celý automobilový trh hore nohami. Nevyrábali sa autá a predĺžili sa už aj tak dlhé čakacie doby na nové vozidlo. Preto v ponuke chýbajú hlavne zánovné automobily, o ktoré je ešte väčší záujem. Za vyšší vek ponúkaných vozidiel môžu aj dovozy zo zahraničia, keď sa takto na slovenský trh privážajú ešte staršie a menej spoľahlivé autá ako pred pandémiou. Zmenili sa aj zákaznícke preferencie, pretože mnoho z nás uprednostňuje auto pred rizikovým cestovaním v hromadnej doprave. Vďaka tomuto všetkému potom ponuka nemôže stačiť dopytu," okomentovala situáciu na trhu Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie