Aktuality

ŠTATISTIKA: Slováci jazdia na starých autách, Európskej únii sa to nepáči. Priemerný vek vozidla presahuje 13,9 roka.

EU, stare auta, stop, emisie, legislativa, vek

Zverejnená štatistika Európskej asociácie výrobcov automobilov ukazuje zaujímavé čísla týkajúce sa veku vozidiel v jednotlivých krajinách únie. Graf bol pritom zostavený na základe údajov o registrovaných vozidlách ešte z roku 2018. Ako asi mnohí predpokladajú, vek vozidiel priamo súvisí s životnou úrovňou a ekonomickou silou obyvateľov, rozdiely medzi jednotlivými krajinami sú však markantné.

Suverénne najmladšie autá nájdete v Luxembursku, kde majú osobné vozidlá v priemere len 6,4 roka. Pomerné nové vozidlá vo veku do 10 rokov môžeme vidieť aj vo Veľkej Británii, Francúzsku, Dánsku či Nemecku. Na opačnom konci rebríčka potom stoja východoeurópske krajiny ako napríklad Estónsko či Litva. V týchto krajinách sa priemerný vek osobných áut blíži k sedemnástim rokom. Od Slovenskej republiky sú na tom horšie aj Rumuni, Gréci, Maďari či Česi. Napriek tomu patríme stále do tábora krajín so staršími vozidlami, priemerný Slovák totiž podľa štatistiky vlastní takmer 14 rokov staré auto.

Vek áut v Európskej únii

Európsky priemer pritom predstavuje 10,9 roka pri osobných automobiloch, nákladná doprava disponuje ešte staršími strojmi s priemerným vekom až 12,4 roka. Proti starým autám pritom dlhodobo bojuje práve Európska únia, ktorej cieľom je znížiť vypúšťané emisie. Napriek prísnym reguláciám pre výrobcov nových vozidiel jazdí po európskych cestách stále dostatok starších áut s oveľa vyššou produkciou škodlivín. Je otázne, či v budúcnosti neprijmú európski politici opatrenia, ktorými by eliminovali prevádzku práve takýchto áut s vysokou produkciou škodlivých emisií.

VIDEOTESTY AMŠ

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie