Aktuality

Obmedzenie dotykového ovládania v autách. Tlieskame tejto značke za odvážny krok!

Centrálny panel s dotykovými obrazovkami v Land Rover Range Rover 2018
Centrálny panel s dotykovými obrazovkami v Land Rover Range Rover 2018

Aktualizácia článku z 27.7.2020

Nevýhody dotykových obrazoviek

V súčasnej situácii, kedy sa čoraz viac kladie dôraz na bezpečnosť a bezdotykové riešenia, sa diskutuje aj o dotykových obrazovkách v autách, ktoré sú čoraz populárnejšie. Ich odporcovia však tvrdia, že odpútavajú pozornosť vodiča od toho, čo sa deje na ceste, sú komplikované a v neposlednom rade sa cez ne šíria baktérie a vírusy.

Jaguar Land Rover uzavrel spoluprácu s tímom z Univerzity v Cambridgei, aby spolu vytvorili celkom nový bezkontaktný systém infotainmentu, ktorý týmto rizikám zabráni.

Nová technológia bezdotykového infotainmentu

Nová technológia spája obrazovku infotainmentu z Defendera s rôznymi monitorujúcimi senzormi vrátane sledovania gesta založeného na videní, sledovača zraku a senzorov založených na rádiofrekvencii.

Na výber funkcie stačí prejsť prstom zhruba nad správnym označením toho, čo potrebujete na obrazovke a systém umelej inteligencie v aute rozpozná váš zámer, aj keď sa auto trasie po nerovnej ceste alebo prechádza po spomaľovači.

Prečítajte si aj:


Nový Mercedes-Benz Triedy S bude mať o 27 tlačidiel menej, zato viac displejov

ERIK STRÍŽ


Aké sú zatiaľ výsledky?

Prvé testovacie jazdy zatiaľ ukazujú, že prediktívna technológia môže redukovať množstvo času, ktoré vodič obrazovke venuje fyzickým dotykom až o 50 %. V praxi to teda znamená, že o toľko viac času môže vodič venovať sledovaniu cesty, čím sa znižuje riziko nehody.

Ďalšou nespornou výhodou bezdotykového systému sú hygienické benefity, keďže je úplne odstránený fyzický kontakt medzi vodičom a obrazovkou, čím sa redukuje šírenie baktérii a vírusov v aute.

Profesor Simon Godsill z Cambridgeskej univerzity , ktorý na projekte tiež pracoval, dodáva: “Dotykové obrazovky a iné interaktívne displeje sú niečo, čo väčšina ľudí používa niekoľkokrát za deň, ale môže byť zložité použiť ich v pohybe, či už je to šoférovanie auta alebo zmena hudby na telefóne počas behania.

Podľa profesora Godsilla nový systém poskytuje aj zdravotné benefity, keďže určité patogény môžu byť prenášané povrchmi a tento typ technológie môže ich prenosu predísť.

Projekt Destination Zero

Koncept nového infotainmentu je súčasťou projektu Jaguar Land Rover Destination Zero, ktorého hlavným cieľom je robiť vozidlá bezpečnejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu.

Súčasťou tohto projektu sú aj inovácie ako Smart Wallet - signalizačný systém výmoľov, 3D head-up displej a systém ionizácie vzduchu v kabíne, ktorý je zabudovaný do najnovšieho Range Roveru a Range Rover Sport.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie