Aktuality

Odvčera je „zelená karta“ pre niektorých motoristov minulosťou

Koncom minulého roka sme vás informovali o zmene, ktorá sa týkala zrušenia takzvanej „bielej karty“ vydávanej poisťovňami k PZP. Zelená karta sa dovtedy používala len v zahraničí ako štandardizovaný preukaz v rámci krajín patriacich do Systému zelenej karty.

Poisťovne sa dlhodobo sťažovali na to, že vydávanie bielej karty zbytočne zaťažuje ich administratívu, pretože zavedená zelená karta potvrdzuje stále to isté povinné zmluvné poistenie, ktoré si vodiči uzatvorili.

Ďalšia zmena sa týka nového vzhľadu zelenej karty. Po novom už nebude zelená, jej vzhľad dostane inú farebnú schému. Zmeny začnú platiť od prvého júla, viac informácií poskytla Slovenská kancelária poisťovateľov.

„Dovoľujeme si Vás informovať, že dokument medzinárodnú poisťovaciu kartu „zelená karta“ môžete od svojej poisťovne dostať buď v zelenej farbe alebo v bielo-čiernej farbe. Táto zmena sa týka všetkých zelených kariet, ktoré sú účinné od 1.7.2020. Keď sa budete v Slovenskej republike alebo v zahraničí preukazovať „zelenou kartou“, ktorá je potvrdením, že na Vaše vozidlo je uzatvorené povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, je dovolené, aby karta bola od 1.7.2020 v zelenej farbe alebo bielo-čiernej farbe“, uviedla Slovenská kancelária poisťovateľov.

Aktualizácia: Nová karta potvrdzujúca platné povinné zmluvné poistenie tak od 1. júla 2020 nemusí byť nutne zelená s čiernym písmom a čiernou grafikou. Môže mať už aj bielo-čierne vyhotovenie. Ak vám teda najbližšie poisťovňa nedoručí tradičnú zelenú kartu, nemusíte sa obávať. Ak ale predsa len nebudete mať istotu, jednoducho sa informujte na infolinke svojej poisťovne.

Prečítajte si aj:


Ako vyzerá a jazdí Octavia po 666-tisíc km? Holandský novinár bol z českého auta poriadne prekvapený

Redakcia (s)


Tuneri sa hromadne sťažujú na policajta, berie im EČV priamo na ceste. Kedy si to môže dovoliť?

ERIK STRÍŽ


Môžem nechávať doklady od auta vo vozidle? Pozrite sa, čo hovorí zákon a aká je prax

ERIK STRÍŽ


Tankovali ste naftu alebo benzín a zahodili bloček? Radšej ho nájdite (aktualizácia)

Redakcia (s)


Tomu hovoríme "biznis model"! Nešťastne umiestnený radar zarobil milióny

Michal Čabai


Nálepky z STK definitívne končia! Vieme kedy a čo ich nahradí

ERIK STRÍŽ


Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie