Aktuality

Takto má vyzerať Lexus LQ: spojenie SUV, limuzíny a grand tourera. Bude tým najlepším modelom v histórii značky?

Označenie LQ si Lexus zaregistroval na americkom patentovom úrade ešte v roku 2018. Už vtedy sa objavili správy, že tento názov dostane nové SUV z Japonska a dnes ich pravdivosť potvrdzuje portál Car and Driver. Podľa amerických médií bude Lexus LQ celkom novým vozidlom a v úlohe vlajkového SUV nahradí model LX. Nové informácie teda nepotvrdzujú predchádzajúce chýry, ktoré tvrdili, že radikálnou metamorfózou prejde Lexus LX a bude súperiť s najluxusnejšími SUV-čkami na trhu.

Zvonku SUV, vo vnútri limuzína

LQ bude s najväčšou pravdepodobnosťou produkčným prevtelením konceptu LF-1 Limitless, ktorý Lexus predstavil v roku 2018. Nový model má konštrukčne najbližšie k limuzíne LS. Preto môžeme očakávať karosériu s dĺžkou najmenej 5 metrov a priestranný interiér s dostatkom priestoru aj pre cestujúcich na zadných sedadlách.

Car and Driver naznačuje, že dizajnom bude auto nadväzovať aj na iný vlajkový Lexus - kupé LC. LQ určte získa jedinečný dizajn, dlhú prednú kapotu a líniu strechy plynulo klesajúcu dozadu. Presne také vlastnosti mal Lexus LF-1 Limitless, ktorého dizajn vyvolal množstvo pochvalných reakcií.

Mimoriadne vysoký výkon

Konštrukčné príbuzenstvo so sedanom Lexusu napovedá, že nové vlajkové SUV získa pravdepodobne platformu prispôsobenú pohonu zadnej nápravy a rovnaké motory ako má LS. Ak sa tak stane, na výber bude motor V6 twin turbo s max. výkonom 309 kW (422 koní) ako aj hybrid s motorom V6 a výkonom max. 270 kW (~360 k). Dostupnosť pohonu všetkých kolies je takisto viac-menej istá. O to viac, že Lexus LS sa vyrába vo variantoch so zadným pohonom zadnej nápravy a AWD.

Do úvahy prichádza aj športový variant s písmenom F v názve a dvojito preplňovaným šesťvalcom, aký očakávame aj v nadchádzajúcom modeli Lexus LC F. V prípade modelu LQ F môžeme očakávať výkon prekračujúci 450 kW (~600 k).

Debut v najbližších rokoch

Portálu Car and Driver odhadujú cenu Lexusu LQ na minimálne 80-tisíc dolárov (viac ako 73 800 €). V najbohatšej verzii má auto stáť asi 100-tisíc dolárov (92 000 €). LQ sa teda stane jedným z najdrahších áut v ponuke značky Lexus.

Američania predpovedajú, že Lexus LQ bude debutovať v roku 2022, čiže štyri roky po premiére konceptu LF-1 Limitless. Takýto termín sa zdá byť primeraný vzhľadom na to, že približne rovnaký čas uplynul aj od debutu konceptu LF-LC k premiére cestného modelu Lexus LC. Dátum by však mohla zmeniť situácia spôsobená pandémiou koronavírusu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie