Aktuality

KIA na Slovensku prerušuje výrobu, opatrenie sa dotkne tisícov zamestnancov

Výrobný závod Kia Motors Slovakia s.r.o. v Tepličke nad Váhom
Výrobný závod Kia Motors Slovakia s.r.o. v Tepličke nad Váhom
Zdroj: kia.sk

Kia Motors Slovakia s plným vedomím a zodpovednosťou za zdravie zamestnancov a ich rodinných príslušníkov a za účelom zabránenia šírenia koronavírusu dočasne preruší výrobu od pondelka 23. marca, uvádza spoločnosť Kia vo svojej tlačovej správe vydanej práve dnes.

Pozastavenie výroby je predbežne naplánované na dva týždne, teda do 5. apríla 2020.

Okrem výrobného závodu značky KIA dočasne pozastavujú svoje výroby aj Volkswagen a PSA.

Čo bude so zamestnancami?

Toto opatrenie sa vzťahuje na všetkých zamestnancov, okrem tých, ktorých prítomnosť je nevyhnutná, uvádza Kia vo svojej správe.

Opatrenie sa teda týka tisícov zamestnancov, Kia Motors Slovakia ich zamestnáva viac ako 3 800.

Kolektívna zmluva pritom na takéto situácie myslí, v danej situácii je možné zastaviť výrobu pre vážne prevádzkové dôvody, jedným z nich je aj výrazný pokles dopytu. Ten sa očakáva v súvislosti s aktuálnou spoločenskou situáciou.

Z uvedenej tlačovej informácie ale vyplýva, že dôvodom dočasného pozastavenia výroby je v prvom rade ochrana zamestnancov pred koronavírusom COVID-19.

Zamestnanci, ktorých sa pozastavenie výroby priamo dotýka, budú síce doma, ale v zmysle platnej kolektívnej zmluvy budú prvé tri dni poberať 60 percent z priemerného platu za predchádzajúci uzavretý kvartál a po troch dňoch 65 percent z priemerného platu za predchádzajúci uzavretý kvartál.

Podľa denníka Zilinak.sk však už odbory ZO OZ KOVO KIA žiadali 100% priemernej mzdy pre prerušenie prevádzky z dôvodov na strane zamestnávateľa

Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom pri Žiline je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách - päťdverový Ceed, Sportswagon, ProCeed, Kia XCeed a športovo-úžitkový Kia Sportage. Spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 3,4 milióna vozidiel a 5 miliónov motorov.

Prečítajte si aj:


Nová KIA Sorento je oficiálne odhalená. Má ambície preniknúť do prémiovej triedy

ERIK STRÍŽ


Toto je najluxusnejšia KIA: Limuzína, ktorá vás prekvapí nielen dizajnom

Redakcia (s)


11 zaujímavostí o značke Kia: od výroby bicyklov po bankrot a znovuzrodenie

Redakcia (s)


Kam ísť do servisu s autom Kia? Vybrané servisy sú otvorené, tu nájdete zoznam

Redakcia (s)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie