Aktuality

Používate rúško aj počas jazdy v aute? Tak toto by ste mali vedieť!

Používate rúško aj počas jazdy v aute? Tak toto by ste mali vedieť!
Používate rúško aj počas jazdy v aute? Tak toto by ste mali vedieť!

Povinnosť nosiť rúško sa týka predovšetkým verejnej dopravy, ale čoraz častejšie vidieť rúška aj na tvárach vodičov, ktorí sú v aute. Je to správne alebo to môže mať aj opačný efekt?

Pandémia koronavírusu naberá na intenzite a nakazených je čoraz viac ľudí. Je preto logické, že sa každý snaží čo najviac a najlepšie chrániť, či už rúškom, respirátorom alebo akoukoľvek inou látkou, ktorou si prekryje ústa a nos.

Nosiť rúško v aute má význam iba vtedy, ak zdieľate vozidlo s inými osobami, napríklad s kolegami ako služobné auto. Rovnako to platí aj vtedy, ak prevážate v aute osoby, s ktorými nežijete v jednej domácnosti. V takomto prípade ide o rovnakú situáciu, ako keď využívate prostriedky verejnej dopravy. Rúško by v takejto situácii mali mať všetci pasažieri auta.

Ideálne je samozrejme nikam nejazdiť, ak to je však nevyhnutné, jazdite radšej sami. Ak to nie je možné a chcete napríklad odviezť kolegu z práce, aby nemusel ísť MHD, dbajte na používanie rúšok a dezinfekciu auta. Nezabudnite si tiež zobrať kontakt na osobu, s ktorou sa veziete v aute, aby sa v prípade nákazy dala daná osoba kontaktovať.

Ak jazdíte v aute s osobami, s ktorými žijete v jednej domácnosti, nosenie rúšok nie je nevyhnutné, ale nie je ani na škodu. Nosenie rúška v takomto prípade môžete byť prínosné, keď nasávate vzduch pri prejazde mestom okolo ľudí. Keďže sú ulice v týchto dňoch zväčša prázdne, až taký význam to nemá. Sú však úseky, kde sa tvoria menšie či väčšie kolóny a počasie je tiež čoraz teplejšie, takže je príjemné vyvetrať si auto čerstvým vzduchom. Vtedy si rúško radšej nasaďte.

Výnimkou sú osoby patriace do rizikovej skupiny, teda ľudia s oslabenou imunitou či staršie osoby, ktoré by mali nosiť rúška nielen v aute, ale aj v domácnosti.

Zopár zásad, ktoré treba pri nosení rúška dodržiavať:

  • Jednorazové rúška používajte iba zopár hodín a po použití ich hneď vyhoďte.
  • Rúška vyhadzujte v igelitovom sáčku, ktorý dobre uzavrite.
  • Vonkajšia strana rúška je infekčná, preto sa jej nedotýkajte.
  • Bavlnené rúška používajte iba po krátku dobu, pretože po navlhnutí sa v nich hromadia vírusy a baktérie.
  • Bavlnené rúško perte na 90 stupňoch a vždy ho vyžehlite.
  • Ak nemáte rúško, skúste sa pozrieť do autolekárničky. Síce nie je povinnou súčasťou jej výbavy, v niektorých autolekárničkách sa nachádza.

Prečítajte si aj:


Prevencia pred koronavírusom: Ako si správne dezinfikovať auto?

Redakcia (m)


Výber dôležitých správ pre motoristov: Šíri MHD koronavírus? Dacia končí s predajom populárnych áut, kamery v autách a ďalšie správy

ERIK STRÍŽ


Poradňa: Toto sú všetky vládne opatrenia v oblasti dopravy v kocke

Redakcia (m)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie