Aktuality

11 zaujímavostí o značke Kia: od výroby bicyklov po bankrot a znovuzrodenie

#1 Kia je vôbec najstarším výrobnym závodom doma v Južnej Kórei, vznikla v máji 1944.

#2 V súčasnosti má Kia 14 výrobných závodov v dovedna ôsmich krajinách, ročne vyrába milióny áut

#3 Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách - päťdverový Ceed, Sportswagon, ProCeed, CUV Kia XCeed a športovo-úžitkový Kia Sportage. Spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 3,4 milióna vozidiel a 5 miliónov motorov.

Prečítajte si aj:


Modely značky KIA, ktoré sa u nás nepredávajú: šikovné malé SUV-čka aj krásne sedany

Redakcia


Toto je najluxusnejšia KIA: Limuzína, ktorá vás prekvapí nielen dizajnom

Redakcia (s)


#4 Hlavné európske sídlo dizajnu značky je v nemeckom Frankfurte. Výrobca navrhuje dizajn vozidiel v Európe, aby lepšie korešpondoval s preferenciam Európanov. Hlavné medzinárodné centrum pre dizajn je v kórejskom Namyangu a ďalšie centrá sú aj v USA a v Japonsku.

#5 Spoločnosť pôvodne vyrábala bicykle (okrem iného), prvým modelom bol ľudový kórejský bicykel s názvom Samchully, od roku 1957 vyrábala aj motorky v licencii od Hondy a od roku 1962 aj dodávky v licencii od Mazdy. Osobné autá začala firma vyrábať v roku 1974.

#6 V roku 1997, keď bola Kia vo vlastníctve Fordu, vyhlásila bankrot. Vtedy ju odkúpil iný kórejský koncern Hyundai Motor Company (1998), ktorý získal 51-percentný podiel a dnes pod strechou tohto koncernu značka prosperuje.

#7 Portfólio slovenskej Kia k dnešnému dňu obsahuje 11 rôznych automobilov, dovedna 16 modelov. Sú nimi Rio, Stonic, Ceed, Ceed GT, Ceed SW, Ceed SW PHEV, XCeed, XCeed PHEV, ProCeed, e-Soul, e-Niro, Niro Hybrid, Niro PHEV, Sportage, Sorento a Stinger

#8 Kia má vlastnú filozofiu založenú na hodnotových princípoch, ktorú reprezentuje nasledovný slogan: „Kreatívnym myslením a priamymi riešeniami tvoríme novú budúcnosť a plníme ľudské sny.“

10 faktov o značke KIA
Filozofia značky Kia zhrnutá do niekoľkých bodov (foto: KIA Motors Sales Slovensko)

#9 Kia zatiaľ nemá vo svojom portfóliu ani jeden klasický pick-up. Najnovšie správy ale hovoria, že na jednom už pracuje a na trh sa dá dostať v rokoch 2022 až 2023.

#10 Nepochybne jedným z najzaujímavejších áut vyrábaných Kiou bol model T-600 vyrábaný od roku 1989 v licencii od Mazdy. Jednalo sa o trojkolesové nákladné vozidlo, ktoré vyzeralo ako loď.

20121201 kia t600 1.jpg
By Chu - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

#11 Všetky Kie predávané v Európe majú prenosnú 7-ročnú záruku, resp. do 150 000 km, pričom prvé tri roky sú bez obmedzenia kilometrov. Prenosnosť záruky znamená, že sa prenáša na každého ďalšieho majiteľa.

Prečítajte si aj:


Na čo vlastne vzťahuje 7-ročná záruka KIA a na čo už nie? Najčastejšie otázky a odpovede

ERIK STRÍŽ


Aký je skutočný dojazd elektromobilov? KIA to vysvetlila veľmi jednoducho

ERIK STRÍŽ


Nové SUV KIA Seltos GT Line predstavuje značku v celkom novom svetle

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie