Aktuality

Presne pred 59 rokmi Jaguar predstavil jedno z najkrajších áut všetkých čias

Fotogaléria: Model Jaguar E-Type z roku 1961 v ponuke aukčného domu RM Sotheby's sa predal za 156 800 USD

  1. marca 1961 predstavil vtedajší šéf Jaguaru William Lyons prvý E-Type model na ženevskom autosalóne, čím spôsobil svetovú senzáciu. Spoločnosť Jaguar Cars ho v tejto verzii vyrábala v rokoch 1961 až 1975 a predalo sa ho viac ako 70-tisíc kusov, čo bol v tej dobe veľký úspech.

Jaguar E-Type je britský športový automobil, ktorý postavil svoj úspech na kombinácii elegantného vzhľadu, vysokého výkonu a dobrej cene, ktorá obstála aj v konkurencii iných značiek.

Jeho predchodcom bol Jaguar XK150 a nasledoval ho model XJ-S, ktoré však nikdy nedosiahli taký úspech ako práve E-Type. O dizajn tohto modelu sa postaral Malcolm Sayer a patrí do rovnakej kategórie ako napríklad Jaguar D-Type alebo XJ13.

Pôvodne bol navrhnutý ako grand tourer, 2-sedadlové kupé a kabriolet. Až o niekoľko rokov neskôr sa začala predávať verzia 2+2 s predĺženým rázvorom. Tento model sa vyrábal v troch verziách, dnes označovaných ako Series 1, 2 a 3.

Auto dosahovalo maximálnu rýchlosť 241 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7 sekúnd a malo hmotnosť iba 1315 kg. Motor sa nachádza vpredu a automobil má zadný náhon.

Model E-Type bol vyrábaný aj v niekoľkých limitovaných edíciách. Edícia "Lightweight' E-Type" bola určená ako ďalší typ modelu D-Type. Pôvodne Jaguar plánoval vyrobiť 18 kusov, ale nakoniec vyrobil iba 12. Je známe, že jeden z týchto limitovaných modelov bol zničený a dva boli prerobené na verziu kupé.

Ďalšou limitovanou edíciou bolo "Low Drag Coupé", z ktorého bol vyrobený iba jeden kus a ten bol predaný pretekárovi Jaguaru.

Okrem spomínaného 1. miesta v rebríčku 100 najkrajších automobilov všetkých čias ho magazín Sports Car International v roku 2004 zaradil na 1. miesto v kategórii "Top Sport Cars 1960s". Pri jeho premiére Enzo Ferrari vyhlásil, že je to "najkrajšie auto všetkých čias".

Model E-Type sa objavil aj v seriáloch Diabolik a Mad Men a vo filme Austin Powers.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie