Aktuality

Škoda dostala ocenenie za jej asistentku Lauru. Viete, ako vyzerá a čo má na starosti?

Infotainment v Škoda Kamiq (2020)

Škoda si Lauru vytvorila úplne sama bez pomoci inej technologickej firmy, čo porotcovia považovali za jeden z najvýznamnejších dôvodov na udelenie ocenenia. V čase softvérového outsourcingu takýto prístup k vývoju technológií totiž vôbec nie je bežný.

Digitálny asistent Laura získal ocenenie s názvom SMARTBEST 2019 v nemeckom Mohuči, pričom v porote sedeli automobiloví novinári z 31 krajín. Finalistov bolo napokon desať, z nich vyšla víťazne práve Škoda.

„Nová ŠKODA digitálna asistentka Laura spĺňa požiadavku európskeho združenia AUTOBEST na implementáciu nových, ľahko ovládateľných technológií vo vozidle. Rozšírené hlasové ovládanie rozumie aj plynule hovoreným celým vetám. Umožňuje tak pohodlné a jednoduché ovládanie viacerých funkcií vozidla. Vodič nemusí používať pevne stanovené povely alebo frázy. Systém je možné jednoducho aktivovať slovným spojením Oukej, Laura,“ uvádza Škoda vo svojej oficiálnej správe k zisku ocenenia.

Digitálny asistent teda nemá ľudskú podobu, jedná sa o program využívajúci strojové učenie, ktoré sa v posledných rokoch zamieňa s umelou inteligenciou.

Laura je aktuálne k dispozícii v automobiloch Scala, Kamiq a Superb iV a neskôr bude ponúkaná aj novej Octavii.

Okrem prvenstva v kategórii Inovácia roka 2019 si Škoda zaslúžila aj výborné tretie miesto v kategórii Best Buy Car of Europe pre rok 2020, ocenenia sa dočkal crossover Kamiq.

Prečítajte si aj:


Test Škoda Kamiq 1.6 TDI Ambition (23 209 €): Tak kde sú tie kompromisy?

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie