Aktuality

Prvé elektrické SUV Škoda sa bude volať ENYAQ

Škoda Enyaq
Škoda Enyaq
Zdroj: Oficiálne fotografie

Automobilka zverejnením mena novinky naznačuje, že jej príchod je doslova za dverami. Podľa očakávania sa v označení modelu objavilo písmeno E, ktoré symbolizuje elektromobilitu a písmeno „Q“, ktoré je charakteristické pre SUV rodinu značky Škoda.

Škoda svojím prvým čisto elektrickým SUV zakladá aj novú rodinu mien. Slovo enya pochádza z pôvodného írskeho slova „Eithne“ a voľne sa dá preložiť ako esencia, duch, princíp. Meno je v súlade s nosnou myšlienkou značky „Driven by inventiveness – clever ideas since 1895“. Symbolizuje nový začiatok, ktorý sa spája ako s temperamentom nového modelu Škoda Enyaq, tak aj s inovatívnym myslením inžinierov Škoda Auto a ich nadšením pre nové čisto elektrické SUV.

Slovo „enya“ je autentické, živé, má charakter, dá sa ľahko vysloviť aj zapamätať a výborne ladí so začiatkom novej etapy v 125-ročnej histórii automobilky.

S novým modelom Enyaq česká automobilka robí v roku 2020 ďalší veľký krok v novej ére elektromobility.

Škoda Enyaq bude prvým sériovým vozidlom českej automobilky, ktoré bude postavené na báze modulárnej elektrifikovanej platformy (MEB) koncernu Volkswagen.

Zároveň bude ďalším z viac než desiatky elektrifikovaných modelov, ktoré značka Škoda iV uvedie na trh do konca rok 2022.

Automobilka očakáva, že do roku 2025 bude predaj čisto elektrických a plug-in-hybridných modelov predstavovať až 25 percent predaja. Do roku 2021 plánuje do vývoja elektrifikovaných modelov a do rozširovania uceleného a vzájomne prepojeného ekosystému pre moderné a ekologické riešenie mobility investovať dve miliardy eur.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

Prvá jazda: Nový Hyundai i30 1.5 DPi a i30 Wagon N-Line 1.6 CRDi

Ako zvláda vylepšený Hyundai i30 s motorom 1.5 DPi mestské podmienky? A hodí sa do športovo ladeného kombi známy naftový motor 1.6 CRDI? Odpovede som sa snažil nájsť počas prvých jázd s hatchbackom a kombi i30 po facelifte. Veľa času som nepotreboval, autá presviedčajú o svojich kladoch už po prvých kilometroch.