Aktuality

Slovensko je opäť svetovým lídrom. Vyrába najviac automobilov na obyvateľa, máme podrobné čísla

Spustenie výroby Kia XCeed (5.8.2019, foto: KIA)

Podľa prezidenta Zväzu automobilového priemyslu SR Alexandra Matušeka, v porovnaní s rokom 2018 ide o mierny nárast. Celkovo dosiahol automobilový priemysel 49,5% podiel na celkovom priemysle a 46,6% podiel na exporte.

O tom, že automobilový priemysel na Slovensku je skutočnou jednotkou, svedčí aj počet ľudí, ktorí sú v automobilkách zamestnaní. Priamo v automobilovom priemysle pracuje viac ako 177-tisíc ľudí, nepriamo však ponúka až 275-tisíc pracovných miest.

Aby si však Slovensko udržalo prvenstvo na svetovom trhu, bude musieť prijať niekoľko dôležitých opatrení. Základnými prekážkami v napredovaní sú predovšetkým nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, rýchly nárast výdavkov na mzdy, problém s prenosom vedeckých poznatkov do aplikačnej praxe a nízka úroveň rozvoja mobility v oblasti alternatívnych pohonov a nových foriem mobility.

Problémy vznikajú podľa prezidenta zväzu najme na strane vlády, ktorá svojimi nepredvídateľnými a často nepremyslenými krokmi znižuje konkurencieschopnosť Slovenska. Týka sa to najmä nedostatočnej komunikácie ohľadom minimálnej mzdy, zvyšovania nákladov zamestnávateľov a prijímania ďalších opatrení bez ochoty kompenzácii.

Spustenie výroby Kia XCeed (5.8.2019, foto: KIA)

Podľa dostupných údajov bolo v roku 2019 zaregistrovaných viac ako 113-tisíc nových oficiálne dovezených vozidiel všetkých kategórií. V roku 2018 ich bolo o 1998 menej. Individuálne dovezených vozidiel bolo zaregistrovaných 68-tisíc.

Najviac nových registrovaných vozidiel bolo v Bratislavskom kraji a najmenej v Trenčianskom kraji.

Aj keď dosiahol podiel nových vozidiel na celkových registráciách 59,8%, na Slovensku stále pretrváva trend kupovania viac ako 15-ročných áut. Takéto autá majú značný vplyv na bezpečnosť a predovšetkým na úroveň emisií a životné prostredie. Cieľom je preto ich počet výraznejšie znižovať.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie