Aktuality

Mercedes končí s kruhovým volantom, model Avtr má joystick ako herný ovládač

Výrobca prémiových vozidiel Mercedes-Benz odhalil svoj najnovší koncepčný automobil s názvom VISION AVTR. Je to excentrický osobný automobil vytvorený v spolupráci s Jamesom Cameronom, ktorý sa voľne nechal inšpirovať filmom Avatar z roku 2009. Zaujímavosťou tohto konceptu je, že nemá volant, namiesto displeja má projekčnú palubovku a stredovú konzolu a nemožno ho zaradiť dožiadnej bežnej kategórie vozidiel.

Nie je to sedan, lumuzína, crossover, SUV ani hatchback, ale z každého tak trochu.

Automobilka predstavila svoj koncept nie na autosalóne, ale na technologickom veľtrhu CES 2020 v Las Vegas. To, že sa automobilky stávajú účastníkmi expozácie technologických kongresov, dnes už nie je nič výnimočné a existujú špekulácie, že výstavy ako CES jedného dňa úplne nahradia konvenčné autosalóny typu IAA Frankfurt, Ženeva a podobne.

AVTR znamená Advanced Vehicle Transformation a znamená, že sa jedná o automobil po dramatickej transformácii. Namiesto klasického konceptu auta v tom zmysle, že má volant, pedále, spätné zrkadlá a vôbec je ovládané vodičom, AVTR sa sústreďuje na komfort a všetky aktivity spojené s riadením prenecháva na vozidlo samotné a jeho počítač. Ak by ale niektorý z pasažierov predsa len chcel auto riadiť, môže tak spraviť pomocou ovládača na stredovej konzole. Funguje ako joystick na gamepade k hernej konzole. Je toto budúcnosť riadenia automobilov? Možno áno.

Vzhľad vozidla je nezvyčajný, kombinuje oblé krivky s veľkými presklenými plochami a v ideálnej miere kombinuje futurizmus s prírodnými motívmi. Karoséria pripomína škrupinu alebo pancier.

Interiér obsahuje štyri sedadlá a pre chýbajúce pedále a volant nemožno posúdiť, ktoré z nich patrí vodičovi. Ten tu vlastne nemusí byť vôbec, všetci ľudia sú pasažieri.

Mercedes-Benz Vision Avtr Concept (2020)

Kurióznym estetickým a funkčným doplnkom je rozmerná palubná doska spojená so stredovou konzolou, ktorá je súčasne lakťovou opierkou so spomenutým jediným veľkým ovládačom. Celý povrch palubovky štylizovanej do písmena„ T“ je farebným displejom. Prostredie systému sa ovláda centrálnym kruhovým ovládačom.

Podľa očakávaní je Mercedes-Benz Vision Avtr autonómny, elektrický, ekologický a s vegánskym interiérom. To netvrdíme my, ale Mercedes-Benz, pripomína pritom vegánsku imitáciu kože s názvom DINAMICA a tiež využite pravého ratanového dreva.

Mercedes-Benz Vision Avtr je ďalším zo série koncepčných vozidiel, ktoré nám v poslednom čase automobilka servíruje s pomerne veľkým úspechom verejnosti. Nepochybne najpôsobivejším je koncepčný automobil EQS, čoby predobraz prichádzajúcej generácie elektrických limuzín najvyššieho rangu.

Prečítajte si aj:


Vegánske interiéry v autách sú už realitou

Redakcia (m)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

Prvá jazda: Nový Hyundai i30 1.5 DPi a i30 Wagon N-Line 1.6 CRDi

Ako zvláda vylepšený Hyundai i30 s motorom 1.5 DPi mestské podmienky? A hodí sa do športovo ladeného kombi známy naftový motor 1.6 CRDI? Odpovede som sa snažil nájsť počas prvých jázd s hatchbackom a kombi i30 po facelifte. Veľa času som nepotreboval, autá presviedčajú o svojich kladoch už po prvých kilometroch.