Aktuality

Čo znamenajú prvé slová o bankrote Tesly od Elona Muska?

Elon Musk v diskusnom paneli TED Talks, 2019
Elon Musk v diskusnom paneli TED Talks, 2019

Keď sa Elon Musk prvýkrát verejne vyjadril o možnom bankrote spoločností Tesla a SpaceX, vzbudil tým nevšedne veľký záujem internetovej verejnosti. Snáď každý technologicky a automobilovo orientovaný web priniesol titulky, že „ak padne Tesla, padne aj Musk“.

Dnes vieme, že slová o bankrote spoločností boli vytrhnuté z kontextu a Elon Musk neavizuje, že by krach jeho spoločnostiam skutočne hrozil. Otázky však vyvoláva už len samotná skutočnosť, že Musk vo svojom príspevku na Twitteri vôbec prvýkrát spojil slová Tesla, SpaceX a bankrot.

Ak Tesla a SpaceX zbankrotujú, ja potom tiež. Tak to má byť.“

Vývoj Tesly je priaznivý

Obavy o blízku budúcnosť automobilky Tesla ale rozhodne nie sú na mieste. Pokiaľ by sme kondíciu spoločnosti hodnotili podľa vývoja jej trhovej hodnoty na burze za posledný polrok, dospeli by sme k jednoznačnému záveru, že sa značke darí. A to veľmi dobre, na NASDAQu je momentálna cena jednej akcie Tesly pôsobivých 443,01 amerických dolárov, čo je v porovnaní s dramatickým poklesom na 211,40 USD z 23. augusta 2019 extrémny skok nahor. Celkovo sa hodnota akcií Tesly vyvíja veľmi priaznivo a k včerajšej uzávierke dňa na burze spoločnosť dosiahla vôbec najvyššiu cenu jednej akcie za posledný polrok (443,01 USD).

Vývoj hodnoty akcie spoločnosti TESLA na NASDAQ za obdobie posledných šesť mesiacov

Zaujímavosťou je, že rapídny nárast hodnoty akcií Tesly pokračoval aj po tom, čo Elon Musk 22. decembra 2019 na Twitteri zverejnil inkriminovaný príspevok.

Čo mal teda Muskov príspevok znamenať, sa môžeme iba domnievať. Možno sa jednalo o vopred premyslenú marketingovú stratégiu, ale môže sa stať aj to, že išlo o obyčajnú myšlienku, ktorú sa Musk rozhodol zverejniť. O tom, že Musk nekoná úplne v súlade s konvenciami, svedčí celý jeho profil na Twitteri, na ktorom nie je núdza o množstvo vtipných hlášok a fotografií. Nedávno verejná úvaha o stiahnutí Tesly z burzy stála Muska niekoľko miliónov amerických dolárov a potrebu prijatia obmedzení vo svojej vlastnej spoločnosti. Napokon sa aj tento problém vyriešil v Muskov prospech.

O trhovej hodnote firmy SpaceX sa môžeme iba domievať, pretože jej akcie zatiaľ neboli ponúknuté na žiadnej burze. Spoločnosť v decembri zaznamenala úspechy s nosičom Falcon 9, ktorý by mohol spoločne s modulom Dragon jedného dňa poslúžiť pri doprave prvej ľudskej posádky na Mars. Vizualizácia takejto blízkej budúcnosti bola publikovaná spoločnosťou SpaceX iba pred niekoľkými dňami:

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?