Magazín

Ako sa vyrábal film Le Mans ‘66: zaujímavosti zo zákulisia, fotky a video

Vynikajúca kamera, technické prevedenie a pretekárske scény vás vtiahnu do deja tak, akoby ste sami boli jazdcom a sedeli za volantom týchto úžasných áut.

Za všetky detaily týkajúce sa áut vo filme bol zodpovedný 46-ročný režisér Rob Johnson, ktorý sa polroka pred natáčaním pripravoval na to, aby manažoval tím, ktorému sa pre film podarilo získať až neuveriteľných 460 vozidiel. Všetky z nich boli použité počas dvojmesačného natáčania. Počas svojej prípravy na túto neľahkú úlohu sa zameral na štúdium starých áut do posledného detailu.

Pretekárske scény sa nakrúcali na najikonickejších svetových tratiach ako California Speedway, Willow Springs a samozrejme v Le Mans vo Francúzsku. Nemenej slávnym úsekom je tu šesť kilometrov dlhý Mulsanne Straight, ktorý sa natáčal na osemkilometrovej dedinskej ceste blízko Statesboro. Ostatné úseky boli natáčané v blízkosti trate Road Atlanta.

Vo filme sú rovnako ako hlavní predstavitelia Matt Damon a Chrisitian Bale dôležité aj použité dobové autá. Počas deja si tak môžete všimnúť okrem Fordu GT40 aj viacero Ferrari, Volvo, Triumph, niekoľko pretekárskych Porsche a tiež Ford Country Squire z roku 1960.

Ako to už pri takýchto filmoch býva, rovnako zaujímavý ako výsledok je aj samotný proces natáčania. Ponúkame vám preto z neho zopár zaujímavostí.

Cobry boli repliky.

Automobilový dizajnér Carroll Shalby vytvoril svoje vlastné auto, na ktorom aj pretekal. Auto známe pod názvom AC Cobra predával vo svojom obchode v Kalifornii, kde môžete vidieť desiatky modelov v rôznych štádiách konštrukcie. Shelby tiež jazdí na svojej Cobre po uliciach Los Angeles. Všetky tieto modely Cobry vo filme sú replikami z dielne Superformance, ktorá kúpila karosériu z Južnej Afriky a nainštalovala do nej moderné komponenty. Ich výhodou je, že sú všetky spoľahlivé a tak boli využiteľné počas celej doby natáčania.

Dokonca aj model GT40, ktorý vyhral vo filme Le Mans 66, je iba replikou vyrobenou Superformance, ktorá dostala názov GT40 Mk II a je presnou kópiou originálu s motorom V8.

Zrážky boli skutočné.

Všetky pretekárske scény a nárazy vo filme sú skutočné, vrátane tých, ktoré skončili požiarom alebo totálnou demoláciou auta. Filmoví producenti použili karosérie áut a veľké delo, aby vytvorili efekt zrážky. Už na začiatku pretekov Le Mans sa niekoľko áut vymkne z kontroly a naráža do bočných stien. Bale prekoná dve zničujúce zrážky za volantom Fordu GT40. Nabúrané autá boli dokonca tak autentické, že odrazili iné auto z trate počas nakrúcania.

Bolo tam Porsche, pretože bolo spoľahlivé.

V jednej z úvodných scén jazdí Matt Damon na Porsche, čo sa nezdá celkom historicky presné. Dôvodom, prečo jazdil na Porsche, však je jeho spoľahlivosť v porovnaní s inými vintage autami z danej doby. Producenti mali k dispozícii niekoľko Porsche 356, ktoré napokon boli použité počas natáčania.

Pôvodne sa mal v tejto scéne objaviť Aston Martin DB4, ale jeho majiteľ povedal, že ním môžu ísť rýchlosťou 50 alebo 70 km/h. Režisér sa teda nakoniec rozhodol pre Porsche, ktorého repliky mal k dispozícii a využil ho aj v iných doplnkových scénach.

Čo si nemôžete prenajať alebo kúpiť, si môžete sami vyrobiť.

Väčšina áut vo filme, vrátane Porsche 904 a 906, bolo vyrobených lokálnymi výrobcami v južnej Kalifornii. Jedna vec, ktorá sa však nezmestila do rozpočtu, boli originálne pretekárske pneumatiky od Goodyear a Michelinu, pretosa kúpili iba ich repliky. Na ne nalepili nové nálepky a ručne ich namaľovali tak, že boli na nerozoznanie od originálu.

Na nakrúcanie scény s jedným autom potrebovali tri.

Najdôležitejším kritériom pre výber áut do filmu je ich spoľahlivosť. Autá musia vydržať niekoľko mesiacov a byť v dobrom technickom stave. Pri veteránoch ako Barracuda 1958, Triumph TR4 a Volvo P1800 sa s niečim takým nedá rátať, preto bolo rozumenjšou voľbou vybrať veterány od Fordu a Porsche.

Prekvapivo najväčšou výzvou bol výber vhodného rodinného auta pre Milesa. Konečnou voľbou bol Ford Country Squire v zelenej farbe s dreveným bočným panelom. Nájsť jedno pojazdné auto bola výzva. Keď ho však našli a pozrel ho aj mechanik a bolo v poriadku, počas prvej jazdy sa pokazila spojka a museli preto vyrobiť repliku.

Keď je správny záber dôležitejší ako perfektná presnosť.

Shelbyho Cobra bola niekoľkokrát premaľovaná, pretože chcel, aby si zákazníci mysleli, že sa dobre predáva. Najprv bola tá jeho žltá, o pár týždňov ju dal premaľovať na modrú Guardsman Blue. V tomto modrom vyhotovení sa napokon vyskytuje aj vo filme. Aj keď chceli film čo najviac priblížiť realite, výber modrej farby auta údajne lepšie odzrkadľoval náladu filmu.