Aktuality

Cena novej Škody Octavia je vyššia, ale primeraná. Nenechajte sa nachytať na veľkolepé titulky z webu.

Na slovenských webstránkach značky Škoda síce nová Octavia ešte nie je súčasťou ponuky, ale v českej verzii ju nachádzame vo verzii kombi so štartovacou cenou 636 900 Kč, čo je v prepočte ~24 950 eur. Keď si však rozkliknete konfigurátor a vyberiete najlacnejšiu verziu, teda Octaviu vo výbave Ambition v motorizácii 1,5 TSI 110 kW so 6-stupňovým manuálom, dostanete sa hneď k cene 652 900 Kč, čo je v prepočte 25 565 eur.

Verzia liftback bude začínať na nižšej cene, presne na 456 900 Kč (17 900 eur). Za tieto peniaze dostanete stupeň výbavy Active a motorizáciu 1,0 TSI EVO 81 kW v konfigurácii s manuálnou prevodovkou. Liftback bude v predaji až v polovici budúceho roka.

To znamená, že generačne Octavia dražie až o tri a pol tisíca eur, čo nie je zanedbateľná suma. Nejedná sa však o extrémny skok v hodnote, ako bolo mnohými avizované.

Škoda Octavia Combi (ročník 2020) - batožinový priestor
Nová Škoda Octavia Combi medzigeneračne zväčšila objem batožinového priestoru o 30 litrov, vo výsledku teda ponúka skvelých 640 litrov/dm³

Je ale pravdou, že to nie sú nízke sumy, pretože za uvedených takmer 25-tisíc eur za kombi môžete u iných značiek získať napríklad veľmi solídne vybavené stredne veľké SUV. Lenže Škoda si za roky vytvorila trhovú pozíciu, z ktorej môže diktovať prakticky akékoľvek ceny a aj tak bude vždy úspešná. Za týmto však nestojí len nejaký marketing alebo silné etablovanie značky v našom regióne, ale najmä povesť vozidiel Octavia a ich technologická vybavenosť.

Nová Octavia sa z hľadiska technologického vybavenia značne posúva vpred. Vo vyššej výbave ponúkne napríklad full LED svetlomety s automatickým clonením protiidúcich vozidiel, 10-palcový dotykový displej infotainmentu, digitálny prístrojový panel (virtuálny kokpit), vyhrievanie volantu, dvojspojkové automatické prevodovky DSG typu „Shift by wire“, všadeprítomné konektory USB-C či hybridné technológie pohonov.

Nová Škoda Octavia sa očakáva aj vo verzii plug-in hybrid, na ktorú si na Slovensku bude možné uplatňovať štátnu dotáciu vo výške 5 000 eur. Jedná sa o veľmi solídny príspevok, ktorý sa navyše vyplatí jednorazovo v plnej výške. Cena tejto verzie na plug-in hybridný pohon zatiaľ zverejnená nebola, ale počítame, že presiahne magickú hranicu 30 000 eur. Len pre zaujímavosť, v Českej republike si možno novú Octaviu zadovážiť s najslabším naftovým motorom 2.0 TDI s max. výkonom 85 kW za 636 900 Kč (24 950 eur), teda za rovnakú cenu ako benzínový 1,5 TSI. Silnejší variant 2.0 TDI 110 kW stojí už 731 900 Kč (28 669 eur).

Prečítajte si aj:


Škoda Octavia oficiálne predstavená! Pozrite si veľkú fotogalériu, technické parametre a naše prvé dojmy

Peter Orosz


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

Prvá jazda: Nový Hyundai i30 1.5 DPi a i30 Wagon N-Line 1.6 CRDi

Ako zvláda vylepšený Hyundai i30 s motorom 1.5 DPi mestské podmienky? A hodí sa do športovo ladeného kombi známy naftový motor 1.6 CRDI? Odpovede som sa snažil nájsť počas prvých jázd s hatchbackom a kombi i30 po facelifte. Veľa času som nepotreboval, autá presviedčajú o svojich kladoch už po prvých kilometroch.