Magazín

Video: Krádež 13 áut za 6 minút. Za všetko môže bezkľúčový vstup

Vvideo vyššie vyzerá hrozivo a núti nás zamýšľať sa nad bezpečnosťou moderných automobilov, je ale nevyhnutné podotknúť, že sa jedná o video šírené na internete, ktorého vierohodnosť sa prakticky nedá overiť alebo dokázať. Pravdou však je, že bezkľúčové funkcie áut sú častým terčom kritiky pre svoju slabú bezpečnosť a jednoduchosť krádeže áut vybavených týchto systémom sa má za preukázanú.

Prečítajte si aj:


Takto jednoducho sa kradnú moderné autá! Japonské autá sú na vzostupe, zlodejom sa lacní Nemci neoplatia

ERIK STRÍŽ


Spôsobov, akými môže zlodej ukradnúť auto, je hneď niekoľko. Ak by ste ale čakali páčidlo a rôzne mechanické nástroje, sklamali by ste sa - moderná zlodejina sa deje v rukavičkách. Doslova. Zlodejom stačí rozmýšľať, sledovať, používať nie veľmi drahú elektroniku a vedieť ju správne používať. Mohli by to robiť pokojne aj v obleku.

Zrejme najťažším krokom je dostať sa fyzicky do vozidla. Aby sa to podarilo bez akéhokoľvek poškodenia auta, je potrebné používať rušičku, tzv. Jammer. Ten bráni zamknutiu auta a aktivácii alarmu. Zlodejom stačí, aby ho mali zapnutý niekde na parkovisku a striehli na vodiča, ktorý opúšťa svoje auto a neobzrie sa, či ho naozaj na diaľku zamkol.

Celý proces krádeže je už potom veľmi rýchly, trvá dve až tri minúty, šikovnejším iba niekoľko sekúnd. Zlodej sa pod palubovkou napojí na OBD konektor vozidla, v priebehu 20 sekúnd dokáže imitovať pôvodný imobilizér. Ďalej už len otočí spínačom zapaľovania (vraj pomocou obyčajného skrutkovača) a odchádza na „novom“ aute. Ak je automobil vybavený funkciou bezkľúčového štartu, celý proces je ešte jednoduchší.

Možno si hovoríte, že moderné autá obsahujú GPS senzory, vďaka ktorým spoľahlivo určíte polohu vozidla aj na diaľku. Avšak súčasťou technologickej výbavy zlodejov je aj GPS Jammer, rušička GPS signálu, ktorá je ešte spoľahlivejšia.

Bezkľúčový prístup a štart (keyless) sú komfortné, ale nebezpečné

Najjednoduchšie sa údajne kradnú autá s bezkľúčovým prístupom a štartom. Pre zlodeja to síce znamená potrebu nákupu sofistikovanejšej elektroniky, ale stále sa mu to oplatí. Kľúč od auta vysiela nepretržitý, ale veľmi slabý signál, ktorý má relatívne krátky dosah.

Zariadenie zlodeja tento slabý signál zachytí pomocou špeciálneho zariadenia už len tým, že bude stáť blízko pri vodičovi, ktorý už z auta vystúpil. Tento signál dokáže zariadenie zosilniť a odoslať ďalej s väčšou intenzitou, aby dosiahol až k automobilu.

Pri ňom už stojí druhý zo zlodejov, ktorý vozidlo otvorí. Takáto krádež vraj trvá iba desať sekúnd a nie je potrebné robiť žiadne ďalšie úkony - veď signál s kódom na odblokovanie a štart auta už majú.