Aktuality

Podiel neúspešných áut na STK naozaj dramaticky vzrástol: Toto sú štatistiky pred a po zavedení prísnejších pravidiel

STK každý rok? Facebookom sa šíri nový hoax.

Keď sa v máji tohto roka zaviedli prísnejšie pravidlá pre stanice technických kontrol (STK), ktoré vykonávajú emisné kontroly (EK), technické kontroly (TK) a kontroly originality (KO), medzi prvými na Slovensku sme avizovali budúci nárast podielu automobilov označených ako „nespôsobilých na prevádzku na verejných komunikáciách“.

Aktuálne štatistiky poukazujú na fakt, že sa tieto obavy naplnili a motoristi sa skutočne stretávajú s nepriaznivými výsledkami kontrol vlastných vozidiel.

Podiel neúspešných áut vzrástol takmer na dvojnásobok

Podľa štatistík zverejnených Technickou službou technickej kontroly podiel neúspešných vozidiel pri technických kontrolách stúpol zásadným spôsobom. Uvádza sa pritom medziročné porovnanie január až september 2018 verzus január až september 2019.

Podiel neúspešných vozidiel pri technických kontrolách v jednotlivých kalendárnych týždňoch v rokoch 2018 a 2019 (01-09 2018/2019) zdroj: testek.sk
Podiel neúspešných vozidiel pri technických kontrolách v jednotlivých kalendárnych týždňoch v rokoch 2018 a 2019 (01-09 2018/2019) zdroj: testek.sk

Z uvedeného grafu jednoznačne vyplýva, že medziročne zásadným spôsobom stúpol podiel vozidiel, ktoré kontrolou úspešne neprešli. Ich držitelia sa dočkali verdiktu nespôsobilé alebo dočasne spôsobilé.

K 39. týždňu v roku sa jednalo o medziročný nárast zo 7,2 percenta na takmer dvojnásobok 13,3 percenta. Najväčší rozdiel bol v uvedenej štatistike evidovaný k 29. týždňu v roku, kedy podiel neúspešných vozidiel vzrástol zo 6,6 percenta na 14,5 percenta - teda sa medziročne zvýšil o 120 percent.

V praxi to znamená, že od zavedenia zmien na STK kontrolou neprechádza každé siedme auto na Slovensku, pričom štatistika neberie do úvahy vek vozidiel. To je vskutku alarmujúce číslo.

Prečítajte si aj:


Emisné kontroly 2019: Prečo majú staršie autá problémy prejsť, čo si priniesť a ako prebieha EK?

ERIK STRÍŽ


Trvanie kontroly sa predĺžilo zanedbateľne

Je nevyhnutné pripomenúť, že k 20. máju 2019 sa síce na staniciach technických kontrol udali zmeny, ale samotná metodika kontrol sa výrazne nemenila. Nové kamerové systémy na staniciach a detailný monitoring mali za dôsledok, že technici si svoje povinnosti začali plniť dôslednejšie a zamedzil sa tak priestor na prehliadanie nedostatkov. Dovedna je na staniciach technickej kontroly o šesť kamier naviac. Nové opatrenia tiež zamedzili vykonávaniu kontrol s vopred dohodnutým výsledkom.

Vedľajším efektom zmien mal byť dlhší čas samotnej kontroly a tým pádom aj dlhšie čakacie doby. Mnohí motoristi sa sťažovali, že pre legislatívne zmeny im stanica STK nedala včasný termín vykonania kontroly, čím držiteľ vozidla riskuje pokutu. Tá už prichádza automaticky aj bez toho, aby dané vozidlo bez platnej TK/EK zastavila hliadka.

Lenže oficiálne údaje od Technickej služby technickej kontroly (nižšie) uvádzajú, že sa jednalo iba o minimálny nárast: zatiaľ čo týždeň pred zavedením zmien trvala jedna kontrola vozidla kategórie M1 priemerne 31 minút a 58 sekúnd, týždeň po zavedení zmien to bolo 33 minút a 50 sekúnd. To znamená medziročný nárast iba o 3,15 percenta, respektíve o 5,80 percenta v porovnaní so začiatkom mája 2019.

Priemerná doba trvania technickej kontroly pravidelnej najdôležitejších kategórií vozidiel v rokoch 2018 a 2019, zdroj:testek.sk
Priemerná doba trvania technickej kontroly pravidelnej najdôležitejších kategórií vozidiel v rokoch 2018 a 2019, zdroj:testek.sk

Časovo najnáročnejšie sú kontroly vozidiel kategórie N3, ktoré týždeň po zavedení zmien trvali priemerne 53 minút a 45 sekúnd, pričom týždeň pre zavedením zmien to bolo 51 minút a 11 sekúnd. Podrobné údaje o časoch trvania technických kontrol podľa obdobia a kategórií vozidiel nájdete v dokumente od Technickej služby technickej kontroly: Časová náročnosť - tabuľka.

Prečítajte si aj:


Na STK po novom každý rok? Internetom sa začína šíriť nová správa, ale je pravdivá iba sčasti

ERIK STRÍŽ


Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Ak vás zaujíma čokoľvek, od zákonov po detaily mojich testov áut, môžete ma kedykoľvek kontaktovať. Odpovedám každému. Moje testy píšem s ohľadom na reálneho zákazníka a nie ako marketingový prospekt. Pre neho je kúpa auta významnou životnou udalosťou, ktorá ho stojí značnú časť príjmov. Preto sa často venujem praktickým záležitostiam, ako spotrebe, schopnosti motora zvládať záťaž, batožinovému priestoru či variabilite.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.