Aktuality

KIA vylepšila ponuku techniky i motorov pre Ceed! Už aj tá najlacnejšia dostane 1,0 T-GDi!

Aj keď oficiálne nejde o modernizáciu, Kia Ceed dostane nové prvky výbavy, ktoré automobilka nedávno predstavila v modeli XCeed. Ide predovšetkým o nový digitálny prístrojový štít, ten v lepšie vybavených verziách nahradí klasické analógové prístroje. Ďalšou novinkou je o niečo väčší stredový multimediálny displej, tentokrát s uhlopriečkou až 10,25-palca. Jeho orientácia je horizontálna a v porovnaní s inými displejmi výraznejšie nevystupuje nad palubnú dosku.

Ceed prístrojový panel

Najviac diskutovanou zmenou však nepochybne bude rozhodnutie vypustiť základný atmosférický štvorvalec 1.4 MPI z ponuky. Ten sa pod kapotou modelu Ceed dlhodobo tešil veľkej obľube a mnohí zákazníci ho uprednostňovali najmä z dôvodu konštrukčnej jednoduchosti. Absenciu turbodúchadla a prítomnosť štyroch valcov vítala najmä staršia generácia, ktorá novým preplňovaným motorom jednoducho nedôveruje. Po novom sa však malému trojvalcu budúci záujemcovia už nevyhnú. Môže za to najmä snaha výrobcu prispôsobiť sa prísnejším emisným limitom, ktoré začnú platiť od budúceho roka.

Ceed interiér

Novým základným agregátom pre hatchback aj kombi tak bude jednotka s označením 1,0 T-GDi. Výkonom 73,5 kW sa podobá na atmosférický štvorvalec, avšak vďaka turbodúchadlu získate lepšiu hodnotu maximálneho krútiaceho momentu na úrovni 172 Nm. Aj vďaka tomu nový trojvalec zrýchli na 100 km/h o takmer sekundu rýchlejšie než výbehová 1,4-ka. Priemerná spotreba by sa podľa výrobcu mala pohybovať niekde medzi 5,2 až 5,5 l/100 km.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie