Bežní ľudia overovali, či výrobcovia neklamú. SUV-čka otestovali v extrémnych podmienkach

Každý deň nemáte príležitosť spraviť extrémne off-roadové testy, ale pred výstaviskom autosalónu sa výrobcovia rozhodli verejne demonštrovať, že ich silné marketingové reči neklamú.
Vydané  Text: 
**Hyundai, SEAT, Audi, Mercedes-Benz, Ford a Volkswagen**. Týchto šesť automobiliek sa odhodlalo podstúpiť náročnú skúšku – ukázať verejnosti, že ich vozidlá sú pripravené aj na extrémne jazdné podmienky. Namiesto prírodného terénu ale svoje autá poslali do špecializovaného areálu pred výstaviskom. Ku cti uvedených automobiliek slúži fakt, že celú vec zrealizovali verejne naživo a za účasti návštevníkov frankfurtského autosalónu. Za výsledky demonštrácie sa nemusí hanbiť ani jedna zo značiek, pretože všetky vozidlá obstáli na výbornú. Nebolo pritom celkom isté, že sa nič nestane. Veď poznáte Murphyho zákony: **čo sa môže pokaziť, to sa aj pokazí**. ### Géčkový Mercedes, ale aj Hyundai Tucson Bolo nám celkom jasné, že automobily ako Mercedes-Benz Triedy G s portálovými nápravami či Ford Ranger takúto skúšku zvládnu s nadhľadom. Ale sledovať Hyundai Tucson, Hyundai SantaFe, Volkswagen Touareg, SEAT Tarraco a Audi e-tron, ako sa pripravujú na záťažový test, v nás vzbudzovalo skôr obavy. My veľmi dobre vieme, že SUV nie sú off-roady, hoci to tak výrobcovia často uvádzajú. Na rozdiel od mnohých iných esúvečiek však tie v uvedenej demonštrácii disponovali pohonom všetkých štyroch kolies, čo mala byť garancia zvládnutia skúšok.
Za volantom áut sedeli špecialisti a návštevníci autosalónu mohli zaujať pozíciu spolajazdcov a pasažierov. Na prvé počutie to nemusí znieť tak vzrušujúco, ale ak ste niekedy ako spolujazdec sedeli v aute, ktoré zdolávalo enormný kopec alebo terén, dobre viete, aký to môže byť zážitok. Vodič vie, čo sa deje, ale jeho spolusediaci si môže chvíľami myslieť, že auto nakoniec skončí na streche. Adrenalín si vtedy ako elektrický impulz razí cestu žilami a rozlieva sa do celého tela. Dobre ten pocit poznáme. Je krásny, ale aj hrozný – a jednoznačne návykový. Vysoké rampy, umelo vytvorený štrkový terén a preklápacie plošiny overili všetky zúčastnené automobily v divácky mimoriadne atraktívnej podobe. Testy dokázali, že konštrukčné vyhotovenie SUV nemôžeme podceňovať, práve naopak, jedná sa o vozidlá s ideálnymi ingredienciami: veľkorysými priestorovými pomermi, schopnosťou zdolávať náročné podmienky, s vysokým komfortom a zvyčajne s pestrou technologickou výbavou. Ak vám teda bude najbližšie niekto tvrdiť, že tie Tucsony, SantaFe, Tarracá a Touaregy nie sú vhodné do náročných podmienok, môžete mu ukázať našu fotogalériu a presvedčiť ho o opaku.

ODPORÚČANÉ